Μπαρτσελόνα: Στέλνει στην έξοδο τον Αραούχο με… τρόπο
Η Ίντερ πάει για… δυναστεία – Οι δύο παιχταράδες που έχει κλείσει για του χρόνου
Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Μπάγερν Μονάχου

Γλίτωσε το «κάζο» και έφυγε με ισοπαλία η Μπάγερν! (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου και έμεινε στο 1-1 και την ισοπαλία για την 11η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Η Μπάγερν Μονάχου έμιενε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ και το μόνο που κατάφερε ήταν να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Βερολίνο. Η Ουνιόν μπήκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό και έδειχνε σε αρκετά καλή κατάσταση. Οι Βαυαροί όπως ήταν λογικό έβγαλαν αντίδραση, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν σε 1-1 κόντρα σε μία ιδιαίτερα αξιόμαχη αντίπαλο. Πλέον, η ομάδα του Χάνσι Φλικ με αυτόν τον πόντο παραμένει πρώτη με 24 βαθμούς, μπορεί όμως να πέσει από την κορυφή, αν η Μπάγερ Λεβερκούζεν πάρει τη νίκη στο παιχνίδι που χρωστάει. Στην αντίπερα όχθη, η Ουνιόν είναι στην έκτη θέση με 17 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Πρόμελ, ενώ πρόλαβαν να χάσουν και μία ευκαιρία στο 2ο λεπτό. Η Ουνιόν στεκόταν καλά στο παιχνίδι παρότι είχε προηγηθεί στο ματς. Μάλιστα κατάφερε να μην δεχτεί φάση αντίδρασης από την Μπάγερν μέχρι το 23. Όταν και ο Λεβαντόφσκι απείλησε για πρώτη φορά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανέβουν αλλα είχαν σθεναρή αντίσταση. Η επόμενη καλή στιγμή για τη Μπάγερν Μονάχου ήρθε στο 43΄ με τον Γκνάμπρι να απειλεί για την ισοφάριση. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία, πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Γλίτωσε το «κάζο» και έφυγε με ισοπαλία η Μπάγερν! (vid)

Στην επανάληψη η ομάδα του Φλικ προσπάθησε να μπει πιο καλά στο παιχνίδι. Και πάλι όμως η Ουνιόν είχε πολύ καλή παρουσία. Μπορεί η Μπάγερν να ισοφάρισε σχετικά γρήγορα στο 67΄με τον Λεβαντόφσκι, δεν κατάφερε όμως να κάνει την ολική ανατροπή. Μάλιστα οι γηπεδούχοι δεν τρόμαξαν από το 1-1. Βγήκαν μπροστά και προσπάθησαν να πάρουν τη νίκη. Αν ήταν δε και λίγο πιο τυχεροί θα το είχαν καταφέρει. Ο Σανέ στο τέλος πλησίασε στο γκολ και τη νίκη για την ομάδα του, χωρίς όμως να μπορέσει να σκοράρει τελικάμε το κεφάλι.