Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Νάπολι

Ντέρμπι… για ύπνο, αλλά ο Λουκάκου είδε “όνειρο”! (vid)

Η Ίντερ πήρε μια τεράστια νίκη κόντρα στην Νάπολι, με τον Ρομέλου Λουκάκου να σκοράρει και να σπρώχνει προς την κορυφή την ομάδα του!

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Σέριε Α, η Ίντερ φιλοξένησε στο Μιλάνο την Νάπολι με την ομάδα του Κόντε να παίρνει ένα τεράστιο τρίποντο, χάρη σε γκολ του Ρομέλου Λουκάκου από την… άσπρη βούλα! Στους 27 βαθμούς έφτασαν οι Μιλανέζοι και πλησίασαν στην πρώτη θέση, στους 23 έμειναν οι Ναπολιτάνοι.

Στα πρώτα λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να… βρει κάποιο γρήγορο γκολ. Η Ίντερ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία των Ναπολιτάνων.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς ήταν για τους νερατζούρι, όταν και στο 17΄ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ βρέθηκε σε καλή θέση, όμως δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα προς την εστία. Η ομάδα του Γκατούζο δεν είχε γίνει απειλητική προς την εστία του Χαντάνοβιτς μέχρι και το 34΄, όταν και ο Ζιελίνσκι με δυνατό σουτ, λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ.

Στο 45΄ο Ρομέλου Λουκάκου που ήταν…εξαφανισμένος μέχρι τότε, δήλωσε παρών και έχασε μια σπουδαία ευκαιρία. Το ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0. Απόλυτα λογικό αποτέλεσμα…

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε και πάρα πολύ η εικόνα των δύο ομάδων, στο ξεκίνημα τουλάχιστον. Λοθάνο και Ινσίνιε έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να βάλουν μπροστά στο σκορ τους Ναπολιτάνους.

Όμως όλα τα δεδομένα άλλαξαν υπέρ των Μιλανέζων στο 72′! Ο ρέφερι έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Λορέντσο Ινσίνιε, καθώς φαίνεται πως ο Ιταλός… έριξε μερικά “γαλλικά” στον διαιτητή! Ενώ, η Ίντερ κέρδισε και πέναλτι στο ίδιο λεπτό, μετά από μαρκάρισμα του Οσπίνα εντός περιοχής! Την εκτέλεση ανέλαβε το Ρομέλου Λουκάκου ο οποίος δεν αστόχησε, γράφοντας το 1-0!

Η Νάπολι δεν τα παράτησε και πάλεψε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν τα κατάφερε. Έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με την ομάδα του Κόντε να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο!