«Επίθεση στην οικογένεια του Ασένσιο» – Τραγικό σκηνικό στην Βαρκελώνη!
Ηχηρό μήνυμα Αρτέτα: «Ίσως μας πάρει και δέκα χρόνια! Τώρα ζητάμε στήριξη»
Ανρί: «Δίκαια πέρασε η Ρεάλ! Για αυτό πήρε την πρόκριση…»
Το μήνυμα του Μίλερ στη Ρεάλ: «Σε περιμένω… για ματσάρες!» (vid)
Χάαλαντ «φάντασμα» – Τον μηδένισε η Ρεάλ με στατιστικά… για κλάματα! (pic)
Ο Ντάιερ γλεντάει την Άρσεναλ: «Πόσο γούσταρα που την πέταξα εκτός…» (vid)
Κάραγκερ… κράζεις: «Ρεάλ, δεν είσαι η καλύτερη! Είσαι όμως η πιο τυχερή»
H Γιουνάιτεντ στέλνει τον Γκρίνγουντ… σούμπιτο στην Ιταλία
Ρώσος δημοσιογράφος «έλιωσε» στα γέλια στην εκτέλεση πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (vid)
Έγραψε ιστορία ο Νόιερ – Περισσότερα clean sheets από κάθε άλλον στο Champions League (stats)
«Η Μπαρτσελόνα κινείται μυστικά για την απόκτηση του Ντιμπάλα»
Αντσελότι: «Μας πίεσε πολύ η Σίτι, δεν θα πεθάνει ποτέ η Ρεάλ Μαδρίτης»
H UEFA… ζει και αναπνέει για το σενάριο Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαπέ
Λίβερπουλ: Στο Λονδίνο ο παιχταράς που θα διαδεχθεί τον Σαλάχ

Οι “πολίτες” έχουν τελικά σφυγμό (vid)

H Μάντσεστερ Σίτι πήρε βαθμολογική ανάσα, κερδίζοντας εκτός έδρας τη Σαουθάμπτον με 1-0 και σπαταλώντας για ένα ακόμη παιχνίδι αρκετές φάσεις.

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής η Σαουθάμπτον υποδέχθηκε την Μάντσεστερ Σίτι στο “Σεντ Μέρις”. Οι “πολίτες” αν και χρειάστηκε να αμυνθούν για μεγάλο κομμάτι του παιχνιδιού, σπάνια απειλήθηκαν και η νίκη με 1-0 ήρθε φυσιολογικά. Έτσι, πήραν βαθμολογική ανάσα φτάνοντας, τους 23 βαθμούς στην 5η θέση. Οι “άγιοι” έχουν ένα βαθμό παραπάνω ενώ η πρωτοπόρος Λίβερπουλ έχει συλλέξει 31 πόντους.

Η Σουαθάμπτον μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με πίεση ψηλά ανάγκασε σε λάθη τους φιλοξενούμενους.

Μετά το πρώτο νωθρό 10λεπτο, η Σίτι άρχισε να βρίσκει τα πατήματα της και απείλησε πρώτη φορά με το μακρινό σουτ του Ζοάο Κανσέλο. Έτσι, κατάφερε να βρει πρόωρα ένα γκολ. Ειδικότερα, στο 16ο λεπτό βρήκε ανοιχτή τη αντίπαλη άμυνα και ο Στέρλινγκ μετά από γύρισμα του Ντε Μπρούιν έγραψε το 1-0.

Οι “άγιοι” επιχείρησαν να απαντήσουν άμεσα στο 20ο λεπτό με το σουτ του Γουόλκοτ. Ο Έντερσον, όμως, δήλωσε παρών.

Οι γηπεδούχοι με βαθιές διαγώνιες μπαλιές στην πλάτη του Κανσέλο έψαχνε τον Γουόκερ Πίτερς και τον Γουόλκοτ. Με αυτόν τον τρόπο δημιουργούσε κινδύνους, καθώς ο Στέρλινγκ δεν έδινε πολλές βοήθειες στον Κανσέλο.

Μετά το γκολ και μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου, η ομάδα του Γκουαρντιόλα ήταν πλήρως ακίνδυνη. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Χάνσεχουτλ έμοιαζε να έχει τον έλεγχο αλλά δεν έβρισκε τελικές προσπάθειες με καλές προϋποθέσεις.

Δεν κινδύνεψε ποτέ η Σίτι

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Σίτι βρέθηκε μία ανάσα από το γκολ στο 53ο λεπτό. Ο Ντε Μπρούιν πήγε για μία ακόμη ασίστ αλλά ο Μπερνάντο Σίλβα με ένα αναιμικό τελείωμα δε μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 2ο ημίχρονο ήταν σαφές ότι οι γηπεδούχοι είχαν λάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ανησυχητικό για τος φιλοξενούμενους ήταν το γεγονός ότι το αμυντικό του τρανζίσιον ήταν αργό.

Οι “σίτιζενς” αν και είχαν παθητικό ρόλο, υπενθύμισαν στους “αγίους” πόσο επικίνδυνοι μπορούν να γίνουν στην κόντρα επίθεση, με τον Ντε Μπρούιν στο 70ο λεπτό. 7 λεπτά αργότερα ο Μακάρθι αποσόβησε ένα μακρινό σουτ του Γκουντογκάν με κατεπυθυνση τα δίχτυα.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η Σίτη είχε αυτή τον πρώτο λόγο αλλά σπατάλησε μία ακόμη ευκαιρία με τον Μαχρέζ από ευνοϊκή θέση να πλασάρει άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με αποτέλεσμα να μείνει μέχρι τέλους αυτό το 1-0.