«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Στον τελικό ο Ολυμπιακός, έκαναν το θαύμα τους τα «ερυθρόλευκα» πιτσιρίκια! (vids)
Αποκάλυψη Γκουαρντιόλα – «Ήθελε να φύγει! Εγώ φταίω, δεν του έδινα χρόνο…»
Αρτέτα: «Πάτε καλά; Βάζουμε τόσα γκολ και… λέτε πως έχουμε πρόβλημα»
Τα μεγάλα φαβορί για την Χρυσή Μπάλα – Bye, bye Μέσσι! (pic)
Τσέλσι, πες αλεύρι – Επιστρέφει ο ανεπιθύμητος στο Λονδίνο!
Ρεάλ: Ακραία απόφαση του Αντσελότι – Διώχνει το μεγάλο αστέρι και… ξενέρα!
Τεν Χαγκ… κοιμάσαι – «Δεν αλλάζω άποψη, όσο καλά και αν παίζει»
Ρίχνει… μπουρλότο η Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν αναλαμβάνει την Μπάγερν Μονάχου»
Ο «πυραυλοκίνητος» Γκιρασί ετοιμάζεται για απόβαση στη Μαδρίτη
Guardian: «Η Άρσεναλ αντεπιτίθεται με 180 εκατ. ευρώ για δύο παιχταράδες»
Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
«Άδειασε» την Μπάγερν ο Νάγκελσμαν – Είπε το «ναι» στην Εθνική Γερμανίας
Παρουσιάστηκε η νέα φανέλα – κόσμημα της Εθνικής Ελλάδος (pic)
Τότεναμ

Άλωσε το Λονδίνο και βλέπει κορυφή η μεγάλη Λέστερ!(vid)

Ούσα ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Λέστερ έφυγε με μεγάλο διπλό από την έδρα της Τότεναμ και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας

Μετά την εντός έδρας ήττα από την Έβερτον, η Λέστερ επέστρεψε στις νίκες και το έκανε εμφατικά. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έφυγε με μεγάλο διπλό από το Λονδίνο, επικρατώντας της Τότεναμ με 2-0. Έτσι, οι “αλεπούδες” ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, προσπερνώντας την ομάδα του Μουρίνιο για δύο βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό. Οι δύο ομάδες δεν απειλούσαν ιδιαίτερα, καθώς δεν ήθελαν να πάρουν ρίσκα από τόσο νωρίς. Η Τότεναμ απειλούσε μόνο με τελικές προσπάθειες του Χάρι Κέιν, ενώ η Λέστερ είχε δύο σουτ του Μάντισον που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Ούγκο Γιορίς.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οδηγούμαστε για ισόπαλο σκορ στο ημίχρονο, ήρθε το VAR να ανατρέψει την κατάσταση. Συγκεκριμένα, ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι για μαρκάρισμα του Σερζ Οριέ στον Φοφανά εντός περιοχής.

Ο Τζέιμι Βάρντι ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Γιορίς και έστειλε την ομάδα του προηγούμενη στα αποδυτήρια. Λέστερ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μουρίνιο πέρασε τον Μπέιλ στον αγωνιστικό χώρο, σε μια κίνηση πάντως που δεν βοήθησε την ομάδα. Η Λέστερ πέτυχε γκολ με τον Μάντισον, το οποίο όμως ακυρώθηκε ορθά για οριακό οφσάιντ.

Αυτό που δεν κατάφερε ο Μάντισον, το έκανε ο…Τόμπι Αλντερβέιρελντ. Μετά από κεφαλιά του Βάρντι, η μπάλα κόντραρε στον αμυντικό της Τότεναμ και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γιορίς για το 0-2.

Η Τότεναμ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το σουτ του Σον εξ επαφής έδιωξε εντυπωσιακά ο Σμάιχελ. Η ομάδα του Μουρίνιο όσο κι αν το ήθελε δεν μπορούσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Η Λέστερ διαχειρίστηκε με χαρακτηριστική ευκολία το προβάδισμά της, χάνοντας μάλιστα και ευκαιρίες και για τρίτο τέρμα.

Έτσι, η ομάδα του Ρότζερς έφτασε στους 27 βαθμούς στην Πρέμιερ Λιγκ και βρίσκεται στο -4 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Από την άλλη πλευρά, η Τότεναμ έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι μακριά από τη νίκη και χάνει έδαφος για τη μάχη του τίτλου.