Ρεάλ Μαδρίτης

Έπαιξε με τη φωτιά αλλά πήρε τρίποντο η Ρεάλ!(vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσολεύτηκε αρκετά από τη μαχητική Έιμπαρ, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη κορυφής με 3-1 εκτός έδρας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης χάρη στο εκρηκτικό ξεκίνημά της με δύο γκολ στα πρώτα 13΄ λεπτά της αναμέτρησης, κέρδισε την Έιμπαρ και παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν στο σκορ πριν το ημίωρο, κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη και να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Μάλιστα, ο Λούκας Βάσκεθ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης σημείωσε και τρίτο γκολ και τελείωσε και τυπικά την αναμέτρηση. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ήταν επιθετικά καλή και αφού δεν κάηκε από τα κενά στην άμυνα που είχε σε κάποιες περιπτώσεις, συνέχισε με νίκες στη Λα Λίγκα. Με αυτή τη νίκη, οι μερένχες έπιασαν την Ατλέτικο και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας με 29 βαθμούς. Βέβαια, οι ροχιμπλάνκος έχουν και δύο ματς λιγότερα. Αντίθετα, η Έιμπαρ έμεινε στους 15 βαθμούς και την 14η θέση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε με μεγάλη φόρα το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με δύο γκολ κόντρα στην Έιμπαρ με τον Μπενζεμά και τον Μόντριτς να σκοράρουν. Την ίδια στιγμή ο Μπενζεμά έχασε και τεράστια ευκαιρία και για άλλο γκολ, αστοχώντας από κοντά με το κεφάλι. Μετά από το δυνατό ξεκίνημα, η Έιμπαρ έβγαλε αντίδραση. Μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 28΄. Ο Κίκε, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βαράν και με τρομερό σουτ έγραψε το 2-1. Στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ είχε τον έλεγχο, με την Έιμπαρ όμως να βγαίνει μπροστά όποτε της δινόταν η ευκαιρία. Έπαιξε με τη φωτιά αλλά πήρε τρίποντο η Ρεάλ!(vid)

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός διατηρήθηκε. Η Ρεάλ προσπαθούσε να βρει ένα τρίτο γκολ για να καθαρίσει το ματς. Αυτό δεν ερχόταν με τους γηπεδούχος να διατηρούν τις ελπίδες τους. Ο Ασένσιο παραλίγο να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φαου, στάθηκε όμως άτυχος. Τυχερή στάθηκε η ομάδα του Ζιντάν στις καθυστερήσεις, όταν ο Μπίγκας έχασε  την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Αμέσως μετά, ο Βάσκεθ σκόραρε και τελείωσε και τυπικά την αναμέτρηση.