Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Το άξιζε, επέμεινε και το πήρε στο τέλος η Γιουνάιτεντ!(vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με το γκολ των Καβάνι και Μαρσιάλ κέρδισε 2-0 την Έβερτον και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Σε ένα ματς που ήταν έτοιμο να κριθεί στα πέναλτι, η καλύτερη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε γκολ στο 88ο λεπτό με τον Έντισον Καβάνι και πέρασε στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ Αγγλίας. Οι παίκτες του Όλερ Γκούναρ Σόλσκιερ δεν συμβιβάστηκαν με την ιδέα να κριθεί το ματς στην διαδικασία των πέναλτι και τελικά πήραν αυτό που ήθελαν. Ο Καβάνι έδωσε στους συμπαίκτες του αυτό που έψαχναν σε όλο το ματς και παράλληλα μία μεγάλη πρόκριση μέσα στο σπίτι της φορμαρισμένης Έβερτον. Κερασάκι στην τούρτα το γκολ του Άντονι Μαρσιάλ στις καθυστερήσεις.

Αντίθετα, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι θα αρκεστεί στις άλλες διοργανώσεις και στην Πρέμιερ Λιγκ στην οποία και τα πηγαίνει περίφημα.

Η Γιουνάιτεντ ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με τον Φαν ντε Μπεκ μόλις στο 7΄. Στους φιλοξενουμένοςυ άνηκε όλο το πρώτο διάστημα στο παιχνίδι. Μάλιστα, ευκαιρία για γκολ έχασε και ο Μπρούνο Φερνάντες στο 14΄. Η μεγαλύτερη βέβαια ήρθε από τον Καβάνι στο 17΄. Καμία όμως από αυτές δεν κατέληξε στα δίχτυα της Έβερτον. Η Γιουνάιτεντ συνέχισε με αμείωτο ρυθμό και απείλησε ξανά στο 25΄. Υποψήφιος σκόρερ ήταν αυτή τη φορά ο Γκρινγουντ που και αυτός δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Η Έβερτον απάντησε στις ευκαιρίες μόνο στο 37΄ με τον Σίγκουρτσον και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 0-0. Το άξιζε, επέμεινε και το πήρε στο τέλος η Γιουνάιτεντ!(vid)

Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ μπήκε ξανά δυνατά στο ματς. Έχασε ευκαιρία στο 49΄με τον Καβάνι και έδειξε και πάλι ανωτερότητα. Η Έβερτον ισορρόπησε καπως το παιχνίδι και ο ρυθμός έπεσε. Όσο περνούσε η ώρα οι ομάδες γίνονταν πιο επιφυλακτικές. Παρόλα αυτά, το τέλος και η πρόκριση άνηκε στους κόκκινους διαβόλους. Ο Καβάνι με πολύ ωραίο τελείωμα στο 88΄ σκόραρε και άνοιξε τον δρόμο για την πρόκριση. Κερασάκι στην τούρτα το γκολ του Μαρσιάλ λίγο πριν το τελικό σφύριγμα.