Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!

Το ντέρμπι της 2ης θέσης είχε νικήτρια τη… Λίβερπουλ

Η Λέστερ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ 2 φορές κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας από τη Γιουνάιτεντ και να μείνει στη 2η θέση της Πρέμιερ.

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φιλοξενήθηκε από την Λέστερ στο στάδιο “Κινγκ Πάουερ”. Η μάχη της 2ης θέσης δεν είχε νικητή, καθώς η Λέστερ γύρισε 2 φορές από πίσω για να αναδειχθεί ισόπαλη με 2-2. Έτσι, η Λέστερ παρέμεινε στη 2η θέση με 28 βαθμούς ενώ η Γιουνάιτεντ έμεινε στην 3η με 27 πόντους. Αυτό το αποτέλεσμα επωφελεί τη Λίβερπουλ, η οποία με νίκη αύριο απέναντι στη Γουέστ Μπρομ μπορεί να ξεφύγει και άλλο από τους διώκτες της.

Η Μάντσεστερ επιχείρησε να αιφνιδιάσει από νωρίς την αντίπαλό της. Ωστόσο, μετά τη σέντρα του Μπρούνο, ο ολομόναχος Ράσφορντ με κεφαλιά δεν μπόρεσε να βρει εστία.

Το ματς ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο με τη Λέστερ να έχει ελαφρώς μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας.

Τελικά, οι “κόκκινοι διάβολοι” ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ στο 23ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από προβολή του Φερνάντεζ, η μπάλα στρώθηκε στον Ράσφορντ, ο οποίος αυτή τη φορά δε λάθεψε για το 1-0. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Γιουνάιτεντ σκόραρε πρώτη σε φετινή εκτός έδρα αναμέτρησή της. Ας σημειωθεί ότι αυτό ήταν το 6ο φετινό γκολ του Άγγλου στην Πρέμιερ Λιγκ.

H απάντηση της Λέστερ ήταν άμεση. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Μπάρνς εκμεταλλευόμενος ένα λάθος του Μπρούνο χαμηλά στο γήπεδο, σούταρε έξω από την περιοχή και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου 45λεπτου, οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν ψηλά στο γήπεδο. Έτσι, προβλημάτιζαν την ανάπτυξη της Λέστερ. Ωστόσο, και η Γιουνάιτεντ τα έβρισκε σκούρα στη δημιουργία, καθώς Τίλεμανς και Ντιντί είχαν καλή εικόνα στα ανασταλτικό κομμάτι.

Η Λέστερ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα δις

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Λέστερ μπήκε πιο δυναμικά πιέζοντας ψηλά. Η Γιουνάιτεντ άρχισε να συνέρχεται μετά την είσοδο του Πογκμπά στη θέση του Τζέιμς.

Απείλησε, μάλιστα, για πρώτη φορά στην επανάληψη με τον Ράσφορντ να μην μπορεί να νικήσει τον Σμάιχελ στο 60ο λεπτό.

Οι ανασταλτικές λειτουργίες των 2 ομάδες ήταν εξαιρετικές. Έτσι, οι περισσότερες προσπάθειες των 2 ομάδων έμεναν ημιτελείς.

Η μικρή υπεροχή της Γιουνάιτεντ καρποφόρησε στο 79ο λεπτό. Ειδικότερα, ο νεοεισελθόντας Καβάνι παρέλαβε τη μπάλα ανάμεσα στις γραμμές και με κάθετη πάσα έδωσε τη δυνατότητα στον Φερνάντεζ να γράψει το 2-1. Έτσι, πέτυχε το 31ο του γκολ σε 60 συμμετοχές με τη φανέλα της ομάδας.

Η Λέστερ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 85ο λεπτό, ο Αγιόθε Πέρεθ γύρισε για τον Βάρντι, ο οποίος μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2. Αυτό ήταν το 40ο του τέρμα κόντρα σε ομάδα του Big 6.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση της αναμέτρησης, με το τελικό 2-2 να ικανοποιεί λιγότερο την ομάδα του Σόλσκιερ.