Ακραία πρόβλεψη Γιαμάλ – «Με αυτό το σκορ θα κερδίσουμε τη Ρεάλ»
«Πόλεμος» στη διοίκηση της Μπαρτσελόνα – Ο Λαπόρτα θέλει Τσάβι, οι υπόλοιποι όχι
Αντσελότι: «Καλή η Σίτι, αλλά η Τσέλσι μας είχε δυσκολέψει περισσότερο…»
Φόντεν, ζωγράφισες – Δημιούργησε την κορυφαία 11αδα στην ιστορία της Premier League (vid)
Τσάβι για Ρεάλ Μαδρίτης: «Απέκλεισαν δύο φορές την κορυφαία ομάδα του κόσμου – Είναι εκπληκτικοί»
Champions League: Τα στοιχήματα και οι πιθανότητες των τεσσάρων φιναλίστ
Έντιν Τέρζιτς: Προσωρινά… μόνιμος στην Μπορούσια Ντόρτμουντ
Γιουνάιτεντ: Ο Ράτκλιφ δίνει… λευκή επιταγή στον Ζιντάν
Όταν ο Άαρον Ράμσεϊ… τρομοκρατούσε την Αγγλία!
Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!

Ο Big Sam ανάγκασε τη Λίβερπουλ σε γκέλα ολκής (vid)

Η Γουεστ Μπρομ του Σαμ Αλαρντάις απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας από τη Λίβερπουλ μετά το τελικό 1-1 στο "Άνφιλντ".

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Λίβερπουλ υποδέχθηκε τη Γουέστ Μπρομ στο “Άνφιλντ”. Οι “κόκκινοι” βρήκαν απέναντι τους μια ομάδα με αμυντικό προσανατολισμό και χαλάρωσαν μετά το γρήγορο προβάδισμά τους. Έτσι, οι “μπάγκις” που κέρδισαν μέτρα στο 2ο ημίχρονο, τους τιμώρησαν με το τελικό 1-1 να στοιχίζει σημαντικούς βαθμούς στη Λίβερπουλ. Ειδικότερα, η διαφορά της είναι μόλις 3 βαθμούς από τη δεύτερη Έβερτον, καθώς έφτασε τους 31 πόντους.

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε η πρόθεση της Γουέστ Μπρομ να οχυρωθεί πίσω. Από την άλλη πλευρά, οι “κόκκινοι” είχαν την συντριπτική κατοχή της μπάλας.

Η Γουέστ Μπρομ άντεξε μόλις 11 λεπτά προτού ο Μανέ ανοίξει το σκορ. Ειδικότερα, χρειάστηκε μία κάθετη μπαλιά του Ματίπ και ένα υπέροχο κοντρόλ και τελείωμα του Σενεγαλέζου για να σπάσει η οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Αυτό ήταν το 6ο γκολ του Μανέ στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Αλαρντάις με το που κέρδιζε τη μπάλα, την έχανε άμεσα, καθώς όλοι οι παίκτες της ήταν οπισθοχωρημένοι. Την ίδια οι “κόκκινοι” με εξαιρετικά γεμίσματα στην περιοχή απειλούσαν με τον Μανέ να είναι ο πιο επικίνδυνος.

Αυτή η πολυπρόσωπη άμυνα, πάντως, δυσκόλευε τη δημιουργία καλών φάσεων από πλευράς γηπεδούχων μετά το 20λεπτο, Έτσι, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο χωρίς κάποια άλλη φάση.

H Γουέστ Μπρομ άλλαξε εικόνα και δικαιώθηκε

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ομάδα του Κλοπ απείλησε αμέσως. Μόλις στο 46΄, ο Χέντερσον σούταρε έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Η Γουέστ Μπρομ στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε έστω και λίγο τις γραμμές της. Έτσι, πραγματοποίησε την πρώτη της τελική στο 51ο λεπτό.

Η ομάδα του Αλαρντάις υπενθύμισε στη Λίβερπουλ ότι το αποτέλεσμα είναι εύθραυστο στο 70ο λεπτό. Ο Γκραντ έφυγε στην πλάτη του Ρις Γουίλιαμς και χρειάστηκε η επέμβαση του Άλισον για να διατηρηθεί αυτό το 1-0.

Η άμυνα της Λίβερπουλ δεν έμοιαζε σταθερή μετά τον τραυματισμό του Ματίπ και η νευρικότητα είχε κάνει την εμφάνισή της. Έτσι, οι “μπάγκις” ισοφάρισαν σε 1-1 με την κεφαλιά του Ατζάγι στο 81ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έτρεχαν να προλάβουν στα εναπομείναντα λεπτά. Έχασαν, μάλιστα, μεγάλη ευκαιρία, με τον Σαμ Τζόνστον να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Φιρμίνιο στο 89ο λεπτό. Τελικά δεν άλλαξε τίποτα με αποτέλεσμα να μείνει αυτό το 1-1.