Τονάλι, διαλύεται η καριέρα σου – Νέα κατηγορία για παράνομο στοιχηματισμό (pic)
Η Μπαρτσελόνα είναι κοντά στο να πάρει… τσάμπα τον «εγκέφαλο» της Άρσεναλ!
Οριστική απόφαση – «Ακύρωσε» την Μπάγερν και θέλει μόνο Ρεάλ!
Άρσεναλ: Ο Αρτέτα έχει βρει ποιοι επιθετικοί τον ενδιαφέρουν από τώρα!
Μπαρτσελόνα, τον έδιωξες σαν άχρηστο – Τώρα γίνεται μάχη για την απόκτηση του!
Άρσεναλ

«Ξύπνησαν» Άρσεναλ και Λακαζέτ στο αποχαιρετιστήριο ματς του 2020! (vid)

Η Άρσεναλ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αλεξάντερ Λακαζέτ επικράτησε και της Μπράιτον με 1-0 εκτός έδρας, κλείνοντας με νίκη το... 2020!

Η Άρσεναλ μετά την νίκη στο ντέρμπι με την Τσέλσι, συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Μπράιτον με το γκολ του Λακαζέτ. Ανεβαίνει στην βαθμολογία η ομάδα του Αρτέτα φτάνοντας τους 20 βαθμούς!

Η Μπραίτον ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο. Ναι μεν οι γηπεδούχοι δεν είχαν κάποια τεράστια ευκαιρία, όμως από την άλλη η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, φαίνεται πως είχε μείνει στο ματς με την… Τσέλσι.  Ο τεχνικός των Λονδρέζων άφησε στον πάγκο τους Πεπέ και Λακαζέτ, δίνοντας φανέλα βασικού στον Μαρτινέλι.

Αυτή του η επιλογή όμως δεν τον δικαίωσε, στο πρώτο 45λεπτο τουλάχιστον. Οι κανονιέρηδες δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να απειλήσουν τον γκολκίπερ των γηπεδούχων. Η μεγαλύτερη και η μοναδική σπουδαία φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκει στην Μπράιτον. Στο 38΄ο Αλιρέζα έκανε ένα ωραίο σουτ με τον Λένο όμως να αποκρούει την προσπάθεια του άσσου των γηπεδούχων. Έτσι το 0-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου…

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όμως μετά από χρήση του VAR ο διαιτητής έδειξε “παίζεται”. Στο 51′ ο Ομπαμεγιάνγκ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, ενώ δύο λεπτά ο Μαρτινέλι σπατάλησε νέα σπουδαία ευκαιρία!

Στο 65΄ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ έκανε νέα μεγάλη επέμβαση, με την Μπράιτον να ανεβάζει στροφές. Στο 65′ ο Αρτέτα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Λακαζέτ με τον Μαρτινέλι να περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ο Γάλλος 21 δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με την μπάλα! Ο Λακαζέτ με ωραίο σουτ έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και η Άρσεναλ κράτησε με σχετική άνεση το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος.