Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Primera División

Κατά Λουκα (Βάσκες) και Μάρκο (Ασένσιο)… Ευαγγέλιο! (vid)

Λούκας Βάσκες και Μάρκο Ασένσιο ήταν οι δύο μεγάλοι πρωταγωνιστές της Ρεάλ Μαδρίτης στην εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Θέλτα.

Ένα κεράκι στον Μάρκο Ασένσιο και άλλο ένα στον Λούκας Βάσκες πρέπει να ανάψει μετά το ματς με τη Θέλτα ο Ζινεντίν Ζιντάν. Οι δύο Ισπανοί έκαναν… παπάδες στο “σπίτι” της Ρεάλ Μαδρίτης στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Λα Λίγκα στη νίκη της “βασίλισσας” με σκορ 2-0 κόντρα στη Θέλτα.

Οι εν λόγω κύριοι ήταν αυτοί που σημείωσαν από ένα γκολ έκαστος. Αλλά έδωσαν και ο ένας στον άλλον την τελική πάσα. Κάπως έτσι οι “μερένχες” χωρίς να εντυπωσιάσουν πήραν ένα σπουδαίο “τρίποντο”, ενόψει της απαιτητικής συνέχειας.

Επιστροφή στις νίκες για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Δεν θα μπορούσαν οι άνθρωποι της ομάδας να ζητήσουν κάτι καλύτερο από το πρώτο τους παιχνίδι για τη νέα χρονιά. Ναι μεν μπορεί να μην έβγαλαν… μάτια οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν, όμως, ήταν σοβαροί και πήραν μία σημαντική νίκη!

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους! Δεν είχαν σκοπό να μπουν με το… αριστερό στο 2021. Έτσι, ο Λούκας Βάσκες έκανε το 1-0 μόλις στο 6′. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής μπορεί να μην έχει και την καλύτερη επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα. Ωστόσο, δεν χαρίστηκε στον γκολκίπερ της Θέλτα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και παράλληλα “χρέωσε” μία ασίστ στον Μάρκο Ασένσιο.

Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν αρκετά λεπτά μέχρι να συνέλθουν. Μέχρι να βρουν και πάλι τα πατήματά τους. Παρόλα αυτά οι παίκτες του “Ζιζού” ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν όταν είχαν την μπάλα στα πόδια τους και πως να “σκοτώσουν” το παιχνίδι πολύ πριν πάει το ρολόι στο 90.

Το 2-0 έγινε από τον Μάρκο Ασένσιο, μετά από πάσα του Βάσκες, στο 53′. Από εκείνο το λεπτό μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης οι παίκτες της Θέλτα απείλησαν σε ελάχιστες περιπτώσεις την εστία του Τιμπό Κουρτουά, ο οποίος δεν είχε κάποιο πρόβλημα, ώστε να κρατήσει σε ακόμη ένα ματς ανέπαφη την εστία του. Και κάπως έτσι ήρθε ακόμη μία σημαντική νίκη της Ρεάλ.