Η Σίτι έχει πάρει παραμάζωμα τη Τσέλσι σε 20 λεπτά (vid)

O μέσος της Μάντσεστερ Σίτι, Ιλκάι Γκουντογκάν, άνοιξε το σκορ για τη Μάντσεστερ και ο Φόντεν έγραψε το 2-0 στο ντέρμπι με αντίπαλο τη Σίτι.

03.01.2021 | 18:55

Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Τσέλσι υποδέχτηκε την Μάντσεστερ Σίτι στο “Στάμφορντ Μπριτζ”.

Το πρώτο τέταρτο χαρακτηρίστηκε από νευρικότητα και για τις 2 ομάδες. Παράλληλα, τα ποσοστά κατοχής της μπάλας ήταν μοιρασμένα.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 16ο λεπτό. Ο Κανσέλο με κάθετη πάσα έβγαλε τον Ντε Μρούιν απέναντι από τον Μεντί αλλά σούταρε λίγο άουτ.

Ο Ντε Μπρούιν προειδοποίησε και ο Γκουντογκάν 2 λεπτά αργότερα σκόραρε το 1-0. Ειδικότερα, ο προωθημένος Γερμανός με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το πρώτο γκολ μπήκε και 2ο. Η Τσέλσι αδυνατούσε να τα βγάλει πέρα με την ταχύτητα των φιλοξενούμενων. Έτσι, ο Φόντεν μετά από ασίστ του Ντε Μπρούιν πέτυχε το 2-0.