Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Τσέλσι

Σίλβα: “Δεν καταλαβαίνω τι πάει στραβά μαζί μας”

Ακόμα και ο στόπερ της Τσέλσι, Τιάγκο Σίλβα, αδυνατεί να βρει μία εξήγηση για τη νέα ήττα της ομάδας του, αυτή τη φορά από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Τιάγκο Σίλβα είδε την Τσέλσι να τρέχει και να μην φτάνει στο πρόσφατο ντέρμπι με τη Μάντσετσερ Σίτι. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ έγινε έρμαιο των ορέξεων των παικτών της Μάντσεστερ Σίτι στη χθεσινή (3/1) ήττα με 3-1 στο “Στάμφορντ Μπριτζ”.

Οι “πολίτες” έπαιξαν με τον Ντε Μπρούιν ως ψευτοεννιάρι και τους Στέρλινγκ, Φόντεν και Μπερνάντο Σίλβα από πίσω του. Η ταχύτητά τους έκανε την αμυντική τετράδα των “μπλε” να μοιάζει υπερβολικά αργή. Οι κινήσεις των φιλοξενούμενων ανάμεσα στις γραμμές έβαλε πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους.

Ευτυχώς για τη Τσέλσι, η Σίτι ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι σπάταλη και δεν έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο τελικό σκορ. Στο 2ο 45λεπτο, μάλιστα, οι “πολίτες” άφησαν το πόδι από το γκάζι. Έτσι, οι “μπλε” κατάφεραν έστω και στην τελευταία φάση του αγώνα να μειώσουν στο τελικό 3-1.

To νέο αυτό αρνητικό αποτέλεσμα κρατάει πολύ μακριά την Τσέλσι από την κορυφή. Ειδικότερα, η ομάδα του Λάμπαρντ έμεινε στους 26 βαθμούς και στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Ο Τιάγκο Σίλβα δε μπορεί να βρει εξήγηση

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Τιάγκο Σίλβα εξέφρασε τη σύγχυσή του για την εμφάνιση της ομάδας του.

“Όχι, δεν καταλαβαίνω τι πάει λάθος. Αν καταλάβαινα, νομίζω ότι θα μπορούσα να έχω δώσει κάποιες συμβουλές. Έτσι, είναι, όμως το ποδόσφαιρο. Έτσι, είναι η Πρέμιερ Λιγκ ένα από τα πιο σκληρά πρωταθλήματα σε όλο τον κόσμο. Πρέπει να είσαι προσεκτικός, να δουλεύεις σκληρότερα, να είσαι πιο δυνατός ως ομάδα.

Σχετικά με την εικόνα του παιχνιδιού, ο Τιάγκο Σίλβα, ανέφερε ότι η Τσέλσι ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

“Σήμερα ήταν οδυνηρό το πρώτο ημίχρονο όσον αφορά το ποδόσφαιρο. Το επίπεδο παιχνιδιού τους δείχνει που πρέπει να στοχεύουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο είδα μια αντίδραση, αλλά η δουλειά πρέπει να γίνει. Νομίζω, όμως, ότι η ομάδα είναι καλή, το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερο από το πρώτο κατά τη γνώμη μου. Προσπαθήσαμε να παίξουμε λίγο περισσότερο. Νομίζω ότι ήμασταν ανώτεροι στην κατοχή της μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο. Πρέπει να προετοιμαστούμε για τον επόμενο αγώνα”.