Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Τσέλσι

Πρόκριση σβηστά… με τους βασικούς μπροστά η Τσέλσι! (vid)

Η Τσέλσι ήταν καταιγιστική κόντρα στην Μόρκαμ και η ομάδα του Λάμπαρντ πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του FA Cup!

Η Τσέλσι δεν… είχε όρεξη για αστεία και πήρε εύκολα την νίκη επί της Μόρκαμ με 4-0 εντός έδρας με σφραγίζοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του FA Cup!

Ο Φρανκ Λάμπαρντ βρίσκεται σε δύσκολη θέση μετά τα τελευταία αποτελέσματα και για αυτόν τον λόγο δεν ρίσκαρε παρατάσσοντας ενδεκάδα με αρκετούς βασικούς. Το αποτέλεσμα τον δικαίωσε με τους Λονδρέζους να μην… αγχώνονται και να κλειδώνουν από το πρώτο ημίχρονο την νίκη.

Η Μόρκαμ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ναι μεν είχε παθητικό ρόλο, όμως έδειξε πως δεν ήρθε στο Λονδίνο για… να παίξει μόνο άμυνα. Μάλιστα, στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Κέπα… να χάνει την μπάλα η οποία για λίγο να περάσει την γραμμή του τέρματος!

Στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι φόρτσαραν και κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ με φανταστικό σουτ του Μάουντ εκτός περιοχής.  Όλα έδειχναν πως αυτό θα ήταν και το τελικό σκορ του ημιχρόνου. Όμως ο Βέρνερ είχε άλλη άποψη και με γκολ του στο 44′ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του! Έτσι η Τσέλσι πήγε… ήρεμη στα αποδυτήρια.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49΄ο Οντόι έκανε το 3-0 και κλείδωσε την υπόθεση πρόκριση. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα. Η Μόρκαμ δεν είχε δυνάμεις για να κυνηγήσει κάποιο γκολ και η Τσέλσι στο τέλος κατάφερε να σημειώσει και τέταρτο γκολ, με τον Κάι Χάβερτς!