Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Ιταλία

Νικάει και περνάει με κάθε τρόπο η Μίλαν! (vid)

Η Μίλαν έδειξε χαρακτήρα και οι "ροσονέρι" επικράτησαν στα πέναλτι 5-4 της Τορίνο και πέρασαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Δεν έχει μόνο καλή ομάδα φέτος η Μίλαν. Έχει και χαρακτήρα. Το σύνολο του Στέφανο Πιόλι φτάνει στο αποτέλεσμα που θέλει ακόμη και όταν δεν παίζει καλά. Ακόμη και όταν δεν βάζει γκολ.

Κάτι που φάνηκε και στο εντός έδρας ματς για το Κύπελλο με αντίπαλο την Τορίνο. Το παιχνίδι δεν είχε κανένα γκολ ούτε στην κανονική του διάρκεια, ούτε στην παράταση. Έπρεπε να πάει στα πέναλτι, προκειμένου να ξεχωρίσει ποια από τις δύο ομάδες θα προχωρούσε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Εν τέλει οι “ροσονέρι” νίκησαν 5-4 στα πέναλτι και πήραν μία δύσκολη πρόκριση.

Οι αγώνες είναι ήδη αρκετοί για τους παίκτες της Μίλαν. Γι’ αυτό το λόγο και ο Στέφανο Πιόλι αποφάσισε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε κάποιους παίκτες που δεν είχαν παίξει προς το παρόν τόσο πολύ όσο κάποιοι άλλοι.

Μία από τις μεγάλες επιστροφές ήταν του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Ο έμπειρος φορ ταλαιπωρήθηκε από έναν τραυματισμό που τον κράτησε στα “πιτς” για περίπου 1,5 μήνα. Η παρουσία του ήταν καθοριστική, όμως, δεν ήταν το ίδιο καλή, όπως πριν λαβωθεί. Έτσι, ο Πιόλι τον έβγαλε στο 46′ και πέρασε στη θέση του τον Χακάν Τσαλχάνογλου.

Την ίδια ώρα η Τορίνο είχε σκοπό να πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι της. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά διαβασμένοι. Κάτι που φάνηκε από την αμυντική τους λειτουργία και το πόσο προετοιμασμένοι για να κόψουν στα δύο την επίθεση της Μίλαν.

Τα λεπτά περνούσαν χωρίς να υπάρχει κάτι το αξιοσημείωτο ή αξιόλογο. Έτσι, μετά τα πρώτα 90, ήρθε η παράταση. Οι δύο ομάδες δεν έλυσαν ούτε εκεί τις διαφορές τους, με αποτέλεσμα να συνεχιστεί η αναμέτρηση στα πέναλτι. Οι γηπεδούχοι εκεί πέρα έδειξαν πόσο ψύχραιμοι και εύστοχοι είναι. Στο 4ο πέναλτι ο Ρινκόν αστόχησε και έτσι η Μίλαν ήταν εκείνη που πήρε τη νίκη με 5-4 και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ιταλίας.