Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Παρί Σεν Ζερμέν

Στην Παρί η πρώτη κούπα της σεζόν! (vid)

Τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στη Γαλλία κατέκτησε η Παρί Σεν Ζερμέν νικώντας με 2-1 τη Μαρσέιγ για το Σούπερ Καπ που διεξήχθη στην έδρα της Λανς.

Ακόμα δεν πήγε στο Παρίσι ο Μαουρίτσιο Ποτσετίνο και πανηγυρίζει τον πρώτο του τίτλο με την Παρί Σεν Ζερμέν. Η πρωταθλήτρια κατέκτησε τον πρώτο κύπελλο της χρονιάς, το Σούπερ Καπ. Πήρε τη νίκη βραχείας κεφαλής ενάντια στη Μαρσέιγ με 2-1. Οι σκόρερ του ματς ήταν ο Μάουρο Ικάρντι και ο Νεϊμάρ για τους νικητές, ενώ ο Παγιέ μείωσε στο 89′.

Σούπερ ντέρμπι με τα όλα του έγινε στην έδρα της Λανς που φιλοξένησε τις δυο φιναλίστ και διοργάνωσε το ματς. Είχαμε πολλές ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες με τη Μαρσέιγ να έχει τις περισσότερες ευκαιρίες! Δεκατρείς στον αριθμό έναντι έντεκα των τυπικά γηπεδούχων Παριζιάνων. Αλλά, οι Μασσαλοί δεν κατάφεραν εν τέλει να αρπάξουν την κούπα.

Στο 18ο λεπτό της συνάντησης είχαμε την πρώτη φάση στο ματς. Ο Ικάρντι ήταν αυτός που έκανε μια εξαιρετική κούρσα για να γίνει αποδέκτης της μπάλας. Με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ ο Αργεντινός. Τέσσερα λεπτά αργότερα δεν ήταν άστοχος, αλλά το VAR του ακύρωσε το γκολ.

Λίγη παραπάνω τύχη είχε έξι λεπτά πριν ο διαιτητής στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο. Ο Ικάρντι εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Μανταντά από δική του κεφαλιά και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Παρί

Αγρίεψε το ματς στο τέλος, άντεξε η Παρί

Οι πολλές αλλαγές που έγιναν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους χαλάρωσαν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η Παρί κρατούσε την κατοχή, η Μαρσέιγ από την άλλη προσπαθούσε για το γκολ. Μέχρι να φτάσουμε στο 83ο λεπτό, δεν είχε συμβεί κάτι που να άλλαζε τη ροή του ματς.

Ο Ικάρντι ξανά ήταν πρωταγωνιστής. Έκανε ωραία ενέργεια αλλά ανατράπηκε στην περιοχή της Μαρσέιγ. Ο ρέφερι καταλόγισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νεϊμάρ ο οποίος δεν λάθεψε και διπλασίασε τα τέρματα της Παρί. Καθαρίζοντας έτσι την υπόθεση νίκη στο 85′.

Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες της Μαρσέιγ ήταν να μειώσουν στο 89΄με τον Παγιέ. Ο Γάλλος άσος πήρε ωραία πάσα από τον Τοβάν και νίκησε τον Κέιλορ Νάβας. Έτσι, κατέκτησε το δέκατο Σούπερ Καπ της ιστορίας της σε δεκατρείς τελικούς.