Εθνική Ελλάδος: Ανακοίνωσε φιλικό με μεγαθήριο μια εβδομάδα πριν το EURO
Εθνική Ελλάδος: Η πιθανή ενδεκάδα στον «τελικό» με το Καζακστάν
Ξεκάθαρος ο Πογέτ: «Κανένα συμβόλαιο στο μυαλό μου, μόνο το Καζακστάν»
Ο Μπαπέ πρέπει να ξεχάσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες κι υπάρχει λόγος!
Μόντριτς: «Δεν υπάρχει καλύτερη ομάδα από τη Ρεάλ Μαδρίτης»
Επίσημο: Με ελληνικό παρελθόν ο νέος τεχνικός της Λάτσιο του Μανδά (pic)
Μπάγερν: Οι 4+1 πιθανοί προορισμοί του φευγάτου Κίμιχ!

(X)όρτασε θέαμα αλλά όχι γκολ το Λονδίνο (vid)

Άρσεναλ και Κρίσταλ Πάλας τα έδωσαν όλα στο γήπεδο, πάλεψαν από την αρχή μέχρι το τέλος όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι μένοντας μοιραία στο 0-0.

Η Πρέμιερ Λιγκ συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό. Επόμενη στάση το Λονδίνο και η μονομαχία ανάμεσα στις Άρσεναλ και Κρίσταλ Πάλας για την 18η αγωνιστική. Οι «Κανονιέρηδες» ήθελαν απόψε να πανηγυρίσουν το τρίποντο συνεχίζοντας την ανοδική τους πορεία. Από την άλλη οι συμπολίτες «Αετοί» ήξεραν πως η αποστολή τους ήταν αρκετά δύσκολη όμως η ανάγκη για βαθμούς απομάκρυνε κάθε φόβο.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα φάνηκε πως και οι δύο ομάδες είχαν διάθεση να κυνηγήσουν το γκολ. Από τη μία Ομπαμεγιάνγκ και Λακαζέτ και από την άλλη Έζε, Ζάχα και Μπεντέκε. Αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν χρησιμοποιώντας τα «όπλα» τους να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή. Άρσεναλ Πάλας

Πιο επικίνδυνη στο πρώτο μέρος παρουσιάστηκε η Κρίσταλ Πάλας, με τους «Αετούς» να χάνουν δύο σπουδαίες ευκαιρίες. Μία με τον Ζάχα και η δεύτερη με τον Μπεντέκε. Ο Βέλγος είδε στο 39′ τον Λένο να ίπταται και να απομακρύνει ένα σίγουρο γκολ. Από πλευράς Άρσεναλ η συνεργασία Ομπαμεγιάνγκ – Λακαζέτ δεν πήγε και άσχημα ωστόσο οι προσπάθειές έμειναν ημιτελείς.

Φουριόζα η Άρσεναλ στην επανάληψη

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε. Η Άρσεναλ ανέβασε κατακόρυφα απόδοση κλείνοντας στα καρέ τους παίκτες του Ρόι Χόγκντσον. Οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν έντονη πίεση ωστόσο κατάφεραν να απορροφήσουν τους κραδασμούς της άμυνας για μεγάλο μέρος.

Από το 65′ και μετά η Κρίσταλ Πάλας ισορρόπησε. Οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς και το παιχνίδι έγινε ξανά ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ικανοί να κάνουν τη ζημιά. Το 0-0 εν τέλει διατηρήθηκε μέχρι το τέλος με τις δύο ομάδες να χάνουν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν το «τρίποντο». Αμφότερες συνεχίζουν να βρίσκονται στα μισά του βαθμολογικού πίνακα. Η Άρσεναλ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να συνεχίσει με νίκες το σερί της.