Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Bundesliga

366 μέρες μετά ο Μπραντ σκόραρε ξανά μία γκολάρα (vid)

O Τζούλιαν Μπραντ βρήκε δίχτυα μετά από 366 μέρες στη Μπουντσελίγκα με ένα πανέμορφο τέρμα απέναντι στη Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Μπουντσελίγκα, η Ντόρτμουντ φιλοξενήθηκε από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στην “Μπάι Αρένα”.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, η Μπάγερ είχε ελαφρώς περισσότερο την κατοχή της μπάλας. Η Μπορούσια εμπόδισε την ανάπτυξη της αντιπάλου της από τον άξονα σε σχηματισμό 4-4-2 σε φάση άμυνας.

Έτσι, οι “ασπιρίνες” δοκίμαζαν ψηλές μπάλες στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας. Έτσι, μετά από δική της πίεση ψηλά και κλέψιμο ύστερ από βολέ του Μπούρκι, ο Μπέιλι βρήκε με μία τέτοια μπαλιά τον Ντιαμπί. Ο Γάλλος απέναντι από τον Μπούρκι πλάσαρε σωστά για το 1-0.

Με παρόμοιο τρόπο, οι “ασπιρίνες” απείλησαν ξανά στο 27΄με τον Αλάριο να σουτάρει πάνω στα σώματα. Η Ντόρτμουντ στην ανάπτυξή της τα έβρισκε σκούρα με αρκετές αβίαστες λάθος πάσες προϊόν της αντίπαλης πίεσης.

Η ταχύτητα του Ντιαμπί δημιουργούσε τεράστια προβλήματα στον Χούμελς εκθέτοντάς τον σε αρκετές περιπτώσεις στο 1ο ημίχρονο. Ένα ακόμη αβίαστο λάθος αμυντικού- του Γκερέιρο αυτή τη φορά – έδωσε την ευακιρία στον Ντιαμπί για το 5ο προσωπικό σουτ του στο 42. Ο Μπούρκι λειτούργησε σωτήρια, όπως και στην κεφαλιά του Αλάριο ένα λεπτό αργότερα.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Βεστφαλούς να βγαίνουν ηττημένοι στην πλειοψηφία των μονομαχιών τους και τον Μπούργκι να κρατάει την ομάδα του.

Στο 2ο ημίχρονο, η Ντόρτμουντ άρχισε να γίνεται πιο ζωηρή μετά το 54ο λεπτό. Έτσι, έχασε την πρώτη καλή της ευκαιρία στον αγώνα μετά από καλή κυκλοφορία και απογοητευτικό σουτ του Μενιέ από πλάγια θέση.

Η αδυναμία τροφοδοσίας του Χάαλαντ στο χώρο, πάντως, καθιστούσε ακίνδυνη την ομάδα του Τέρζιτς. Τελικά, η Ντόρτμουντ βρήκε τη χρυσή τομή με τον χειρότερο παίκτη της στο γήπεδο μέχρι εκείνο το σημείο. Τον Γιούλιαν Μπραντ. Ο Γερμανός έξω από την περιοχή με φαλτσαριστό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.