Μάντσεστερ Σίτι – Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Αγκουέρο κόντεψε να… βάλει τα κλάμματα! (vid)
Ένας (τυχερός) παίκτης έζησε από κοντά και τις δυο ιστορικές προκρίσεις του Ολυμπιακού σε λίγες ώρες! (vid)
Δεν έμεινε τυχαία όρθιος ο Λούνιν στο πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (pic)
Σίνα: «Σκέφτηκα να ρωτήσω τον Τζολάκη πώς το έκανε, το χαρτάκι με βοήθησε» (vids)
Η «Equipe» διαφωνεί με τη Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν θέλει Γιουνάιτεντ»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Ιταλία

Το σήκωσε η Γιουβέντους και τώρα πιάστε τη! (vid)

Αν και προς το τέλος πήγε να το χάσει, εν τέλει η Γιουβέντους κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ιταλίας επικρατώντας της Νάπολι με 2-0. Κριστιάνο και Μοράτα οι δράστες...

H Γιουβέντους ήταν η μεγάλη νικήτρια του τελικού για το Σούπερ Καπ Ιταλίας. Νίκησε με 2-0 τη Νάπολι και πανηγυρίζει πλέον τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην Ιταλία. Η «Γηραιά Κυρία» έφτασε στην κατάκτηση του ένατου τροπαίου στην ιστορία της ούσα πολυνίκης του θεσμού. Το 2018 ήταν η τελευταία φορά που το σήκωσε. Ένας τελικός για γερά νεύρα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεν είχαμε τις πολλές ευκαιρίες για να χουμε να μιλάμε όλο το βράδυ… Αλλά δεν παύει να ήταν ένα παιχνίδι που έκρινε τίτλο ανάμεσα σε δυο εξαιρετικές ομάδες. Η Γιουβέντους έτσι αν θέλετε πήρε και μια άτυπη εκδίκηση για τον χαμένο τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας τον περασμένο Ιούνιο. Θυμίζουμε ότι η Νάπολι το είχε κατακτήσει στα πέναλτι.

Οι δυο ομάδες δεν θέλησαν να βγουν μπροστά από την αρχή. Πιθανώς για να μην αφήσει η μία την άλλη να βρει χώρους. Μιας και αμφότερες αρέσκονται στο να δημιουργούν ευκαιρίες από αντεπιθέσεις. Κάπως έτσι χρειάστηκε να περάσει σχεδόν μισή ώρα για να δούμε κάτι αξιοσημείωτο!

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στη Νάπολι, αλλά ο Σέζνι ήταν εκεί για να κρατήσει το μηδέν. Ο τερματοφύλακας της Γιουβέντους πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση αποκρούοντας την κεφαλιά του Λοσάνο.

Η απάντηση για τη Γιούβε στις χαμένες ευκαιρίες ήρθε από τον Κριστιάνο. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ έκανε ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά είδε την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ρίξτε μία ματιά στο κανάλι μας στο YouTube ΕΔΩ! Γιουβέντους

«Καθάρισε» ο CR7 για τη Γιουβέντους

Στην πρώτη φάση του 2ου ημιχρόνου, ο Μπερναντέσκι έκανε ένα τσίμπημα, αλλά ο Οσπίνα σταμάτησε την μπάλα εκατοστά προτού περάσει τη γραμμή. Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια του Ιταλού μέσου αφού τον αντικατέστησε ο Φεντερίκο Κιέζα. Έπειτα η Γιουβέντους ανέβηκε επικίνδυνα στα καρέ της αντιπάλου της. Σε φάση διαρκείας στο 64ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας και από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ.

Το γκολ αυτό ήταν το Νο. 760 για τον Πορτογάλο σούπερ σταρ που τον φέρνει στην κορυφή των σκόρερ όλων των εποχών!

Ο Τζενάρο Γκατούζο έπρεπε να κάνει τις αλλαγές του για να βελτιώσει την εικόνα της Νάπολι. Πέρασε τον Μέρτενς στη θέση του Πετάνια και μετά από λίγα λεπτά ο Βέλγος άσος κέρδισε πέναλτι. Όμως ο Λορένζο Ινσίνιε έστειλε την μπάλα λίγο άουτ χάνοντας έτσι ανεπανάληπτη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια. Έτσι, ο νόμος του ποδοσφαίρου επαναλήφθηκε ξανά. Με τον Μοράτα στην εκπνοή του αγώνα να σκοράρει για το τελικό 2-0.