Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Video Hμέρας

Κριστιάνο Ρονάλντο: H αρχή της… ραψωδίας των 760 γκολ (vid)

To πρώτο γκολ που πέτυχε στην πάμπλουτη ποδοσφαιρική καριέρα του ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Μέχρι τα 760 που έχει σήμερα ο αρχισκόρερ του αθλήματος!

Χθες βράδυ στο γήπεδο της Σασουόλο γράφτηκε ιστορία με πλατινένια γράμματα. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε επίσημα ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Σκόραρε στον 64ο λεπτό της αναμέτρησης της Γιουβέντους με τη Νάπολι για τον τελικό του Σούπερ Καπ. Έτσι θυμίζουμε πως έφτασε τα 760 επίσημα γκολ στην καριέρα του όντας μόνος πρώτος στην κορυφή.

Ο Πορτογάλος θρύλος μπορεί να περηφανεύεται για το ρεκόρ και τους 31 τίτλους του. Είναι ο βασιλιάς των γκολ, είναι η κορυφή, δεν βρίσκεται απλά εκεί. Στο διάστημα των 18 ετών και τριών μηνών ο Ρονάλντο πέτυχε τα τέρματα που τον καθιστούν θεό του σκοραρίσματος.

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις αναζητάμε την αρχή των πάντων. Την αναγωγή στη μονάδα όπως λέγαμε και στο δημοτικό στα μαθηματικά… Το πρώτο… στάσιμο του έπους που έχει γράψει ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν στις 7 Οκτωβρίου του 2002.

Τότε ο Πορτογάλος φορούσε τη φανέλα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας απ’ όπου ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα. Σε αγώνα για το πρωτάθλημα, η Σπόρτινγκ νίκησε τη Μορεϊρένσε με 3-0. Τα δυο γκολ σημείωσε ο νεαρός τότε Κριστιάνο Ρονάλντο. Το πρώτο στο 34ο λεπτό και το δεύτερο στις καθυστερήσεις του ματς.