Η Ντόρτμουντ έγραψε ιστορία: Πέντε γερμανικές ομάδες στο επόμενο Champions League
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Η μάχη των «Κέρβερων» (vid)
Εδώ να μείνεις: Η Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε την παραμονή του Μόντριτς
Επική «σακούλα» του Σάντσο, αλλά ο Φούλκρουγκ έστειλε την μπάλα στα… πουλιά! (vid)
Ρεσιτάλ αστοχίας η Παρί, με βραχεία κεφαλή η Ντόρτμουντ για τελικό! (vids)
Premier League

Με τέτοιον Πογκμπά η Γιουνάιτεντ δεν… μασάει πουθενά (vid)

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο Πολ Πογκμπά μίλησε στα δύσκολα, με τον Γάλλο να σκοράρει το καθοριστικό τέρμα και να διατηρεί τη Γιουνάιτεντ στη κορυφή.

To ταξίδι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ συνεχίστηκε στο Λονδίνο. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» βρέθηκαν αντιμέτωποι με τη μαχητική Φούλαμ στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής. Λίγα 24ωρα μετά το 0-0 στο Άνφιλντ η ομάδα του Σόλσκιερ έψαχνε απόψε τη νίκη που θα τη διατηρούσε στη κορυφή της βαθμολογίας. Απέναντι της η Φούλαμ, με τους Λονδρέζους να δείχνουν το τελευταίο διάστημα ικανοί για μεγάλες ζημιές.

Αυτό ακριβώς εξακρίβωσε και η Γιουνάιτεντ με το καλημέρα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μόλις στο 5′ μπήκαν σε θέση οδηγού στον αγώνα βάζοντας δύσκολα στους αντιπάλους τους. Ο Λούκμαν έσπασε το οφσάιντ πάτησε περιοχή και με ψυχραιμία νίκησε τον Ντε Χέα για το 1-0. Το τέρμα της Φούλαμ ξύπνησε απότομα τους «Κόκκινους Διαβόλους», οι οποίοι ήταν αναγκασμένοι να βρουν άμεσα το τέρμα της ισοφάρισης.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις στο κανάλι μας στο Youtube; Καβάνι Γιουνάιτεντ

Με συντονισμένες προσπάθειες οι φιλοξενούμενοι πάτησαν στην περιοχή του Αρεολά. Η ισοφάριση τελικά ήρθε στο 21′. Η Γιουνάιτεντ βγήκε από τα αριστερά, ο Αρεολά αποσόβησε τον κίνδυνο προς στιγμήν όμως στην επαναφορά ο Καβάνι έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στη συνέχεια οι παίκτες του Σόλκσιερ πήραν εξ’ ολοκλήρου τα ηνία του παιχνιδιού διατηρώντας τη μπάλα στα πόδια τους. Το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου όμως τα πράγματα έμοιαζαν να γέρνουν προς τη πλευρά των πρωτοπόρων της βαθμολογίας.

Με ηγέτη Πογκμπά η Γιουνάιτεντ έκανε άλλη μία ανατροπή

Στην επανάληψη η πίεση στα καρέ της  Φούλαμ αυξήθηκε. Οι καλές στιγμές δεν άργησαν να έρθουν με τους Καβάνι και Μαρσιάλ να απειλούν υπό καλές προϋποθέσεις. Τελικά αυτός που έβγαλε το… φίδι από τη τρύπα ήταν ο Πολ Πογκμπά. Ο Γάλλος μέσος με ατομική προσπάθεια και εξαιρετικό σουτ στο 65′ έφερε το παιχνίδι… τούμπα γράφοντας το 1-2.

Από κει και πέρα το παιχνίδι έμοιαζε κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των φιλοξενούμενων. Έχοντας στα πόδια τους τη μπάλα στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου κατάφεραν να μην απειληθούν ιδιαίτερα. Οι γηπεδούχοι στο φινάλε έκαναν την ύστατη προσπάθεια όμως οι «Κόκκινοι Διάβολοι» περιόρισαν κάθε κίνδυνο. Το φινάλε του αγώνα βρήκε την ομάδα του Σόλσκιερ να πανηγυρίζει άλλη μία νίκη. Ένα «τρίποντο» που την φέρνει ξανά στη κορυφή της βαθμολογίας.