Υπέροχα νέα για τον Αρτέτα: Υπολογίζει κανονικά τον Όντεγκαρντ! (pic)
Δήλωση ψυχολογίας από Τούχελ: «Εμείς το φαβορί, εμείς θα περάσουμε!»
Αλλάζει τελείως η Μπάγερν Μονάχου από το καλοκαίρι: «Σκοτώνει» πρωτοκλασάτο επιθετικό της!
Premier League: Ο «καυτός» Πάλμερ έπιασε στην κορυφή τον ντεφορμέ Χάαλαντ
Γκβάρντιολ για Μόντριτς: «Υποκλίνομαι στο μεγαλείο του, ηγέτης και εκπληκτικός άνθρωπος»
Η Μπαρτσελόνα μπορεί να προσφέρει απόψε τεράστια χαρά στους φίλους της Ρεάλ
Bundesliga

H Λειψία την γκέλα της χρονιάς – Ηττήθηκε από τη Μάιντζ

Η Λειψία αυτοκτόνησε απέναντι στη Μάιντζ χάνοντας δις το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 3-2 από την προτελευταία της βαθμολογίας.

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Μπουντσελγκα, η Μάιντζ φιλοξένησε τη Λειψία στην “Opel Arena”. Οι “ταύροι” ηττήθηκαν από την προτελευταία της βαθμολογίας με 3-2. Η Μάιντζ πραγματοποίησε τη 2η νίκη της σεζόν και την πρώτη εντός έδρας φτάνοντας τους 10 βαθμούς. Από την άλλη πλευρά, η Λειψία μπορεί να μείνει ακόμα και 7 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν, αν νικήσουν οι “βαυαροί” αύριο.

Οι ταύροι είχαν την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Έτσι, βρήκαν από νωρίς γκολ. Στο 15ο λεπτό, μετά τον κεραυνό του Σάμπιτζερ, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι για να ακολουθήσει ο Άνταμς και να σκοράρει στο ριμπάουντ. Αυτό ήταν το 1o γκολ του Αμερικάνου στη φετινή Μπουντεσλίγκα.

Η Μάιντζ ήταν ακίνδυνη αλλά βρήκε το δρόμο για την ισοφάριση μέσω μίας στατική φάσης. Ειδικότερα, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Νιακατέ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Γκουλάκσι και ισοφάρισε από κοντά σε 1-1.

Η απάντηση της Λειψίας ήταν άμεση. Μετά από μισή ώρα παιχνιδιού, ο Χάλστενμπεργκ με ψυχραιμία σκόραρε από κοντά στην εξέλιξη μία εκτέλεσης κόρνερ.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μπορείς να μας καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube

Η Μάιντς έφερε τούμπα το παιχνίδι

Σε ένα μάτς που κάθε φάση ήταν και γκολ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου από μία στημένη φάση. Δράστης ήταν ξανά ο Νιακατέ, ο οποίος αφύλαχτος πήρε τη δεύτερη μπάλα και σκόραρε για το 2-2.

Το 2ο ημίχρονο συνεχίστηκε, όπως τελείωσε το πρώτο. Με γκολ δηλαδή. Η Μάιντζ, πέτυχε το 3-2, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ντα Κόστα και τελείωμα του Μπαρέιρο κοντά στο πρώτο δοκάρι.

Οι αλλαγές του Νάιγκελσμαν έδωσαν μία επιθετική φρεσκάδα στη Λειψία, η οποία απείλησε με τον Ενκουνκού στο 63ο λεπτό. Ωστόσο, η μαχητικότητα των γηπεδούχων δυσκόλευε τη δημιουργία των φιλοξενούμενων.

Η μεγάλη στιγμή για το 3-3 χάθηκε για τη Λειψία από το Μουκιελε στο 81΄με τον Ζέντνερ να αποσοβεί τον κίνδυνο. Οι “ταύροι” έψαξαν την ισοφάριση στο τέλος αλλά μάταια, με συνέπεια να μην αλλάξει τίποτα μέχρι το τελικό σφύριγμα.