Μαγικό γκολ του Μέσι – Έστειλε τον Φερνάντο για… σπίρτα (vid)
Μέσι πασάρει, Ντεμπελέ σκοράρει στην Ανδαλουσία (vid)
Με τέτοια άμυνα, τι να την κάνεις την επίθεση (vid)
Κασάνο: «Ο Κριστιάνο έχει αποτύχει στη Γιουβέντους»
Μάντσεστερ Σίτι

Η Σίτι σάρωσε και το Χόθορνς και βάζει πλώρη για τον τίτλο (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι αναρριχήθηκε στο υψηλότερο βαθμολογικό σκαλί της Πρέμιερ Λιγκ μετά την άνετη επικράτηση επί της Γουέστ Μπρομ με 5-0.

Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής, η Μάντσεστερ Σίτι φιλοξενήθηκε από την Γουέστ Μπρομ στο “Χόθορνς”. Οι “πολίτες” έκαναν επίδειξη δύναμης και φιλοδώρησαν με 4 γκολ (5-0) την Γουεστ Μπρομ. Έτσι, “σκαρφάλωσαν” στην κορυφή της βαθμολογίας, ένα βαθμό πάνω από τη 2η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Κορυφαίοι για τη Μάντσεστερ Σίτι ήταν ο Ιλκάι Γκουντογκάν και ο Ζοάο Κανσέλο. Ο πρώτος σκόραρε 2 τέρματα και ο 2ος μέτρησε 1 ασίστ και ένα γκολ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρήκαν δίχτυα με τον Γκουντογκάν στο 6ο λεπτό.

Ο Ζοάο Κανσέλο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 20ο λεπτό, με τον Πορτογάλο να ξεκινάει και να τελειώνει τη φάση. 10 λεπτά αργότερα ήρθε ο Γκουντογκάν για να πετύχει ένα πανέμορφο τρίτο τέρμα με προσωπική ενέργεια. Ο χορός των τερμάτων συνεχίστηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μαχρέζ, με την κίνηση σήμα κατατεθέν του σκόραρε το 4-0 μέσα από την περιοχή.

Το τελικό σκορ έγραψε στο 57ο λεπτό ο Ραχίμ Στέρλινγκ. Την ασίστ παρείχε ο Μαχρέζ με γύρισμα, με τον Ρόντρι να έχει μεγάλη συμμετοχής καθώς έσπασε την αντίπαλη άμυνα με την κάθετη μπαλιά του στον Αλγερινό.

Μετά το 0-5, η Σίτι έπαψε να ψάχνει μετ΄ επιτάσεως ένα 6ο γκολ και κάπως έτσι έσβησε το παιχνίδι.