Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Ligue 1

Διπλό εκδίκησης της Παρί στο «Βελοντρόμ» (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν στάθηκε όπως έπρεπε στο «Βελοντρόμ» παίρνοντας επαγγελματική νίκη με 2-0 επί της Μαρσέιγ για την 24η αγωνιστική της Ligue 1.

Δίχως να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε νικηφόρα από τη Μασσαλία. Νίκησε τη Μαρσέιγ με 2-0 και διατηρείται σε απόσταση ασφαλείας από την κορυφή. Η πρωταθλήτρια Γαλλίας με αυτόν τον τρόπο πήρε και την εκδίκησή της για την ήττα με 1-0 του πρώτου γύρου. Ωστόσο, παραμένει στην τρίτη θέση μετά από 24 παιχνίδια, ένα βαθμό πίσω από τη Λυών (52π.) και τρεις από την πρωτοπόρο Λιλ (54π.). Οι Μασσαλοί από την πλευρά τους με δυο ματς λιγότερα είναι ένατοι με 33 βαθμούς.

Η ομάδα του Ποτσετίνο μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Λίγο πριν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών ο Κιλιάν Μπαπέ άνοιξε το σκορ. Ο Γάλλος στράικερ έφτασε τα 150 με τη φανέλα της Παρί στο γαλλικό πρωτάθλημα. Δυο λεπτά μετά ο Ντι Μαρία τραυματίστηκε κι αντικαταστάθηκε από τον Σαράμπια, με τον Ποτσετίνο να ανησυχεί.

Όμως, σε καλό βράδυ βρέθηκε και ο Μάουρο Ικάρντι. Ο Αργεντινός επιθετικός με μια πανέξυπνη ανάποδη κεφαλιά νίκησε τον Μανταντά στο 25ο λεπτό για το 0-2. Ένα τέταρτο πριν λήξει το ημίχρονο ο Παρέδες είχε μεγάλη ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματα της Παρί. Αλλά το σουτ του τράνταξε το δεξί δοκάρι της Μαρσέιγ.

Ρίξτε μία ματιά στο κανάλι μας στο YouTube ΕΔΩ! Παρί

Δεν απειλήθηκε η Παρί

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες στα καρέ του Σέρχιο Ρίκο, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί. Ο Καμαρά στο 51ο λεπτό πήγε να εκμαιεύσει πέναλτι, αλλά ο διαιτητής δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα. Λίγο αργότερα ο Ικάρντι έκανε ένα πολύ άτσαλο μαρκάρισμα για κόκκινη κάρτα, αλλά ο ρέφερι ήταν επιεικής «κιτρινίζοντας» τον Αργεντινό φορ.

Ο Αλβάρο Γκονζάλες στέρησε στο 77ο λεπτό το τρίτο γκολ με σωτήρια επέμβαση. Ο Μπαπέ είχε την ευκαιρία να τελειώσει τη φάση, αλλά επέλεξε να δώσει στον Νεϊμάρ, με τον αμυντικό της Μαρσέιγ να απλώνει το πόδι πριν η μπάλα φτάσει στον Βραζιλιάνο.

Στο 85′ ένας Θεός ξέρει πώς η Παρί έχασε το γκολ. Ο Νεϊμάρ έκανε παράλληλη μπαλιά στον ολομόναχο Σαράμπια που έχασε το κοντρόλ. Έδωσε όπως όπως στον Νεϊμάρ που έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Τα χειρότερα για τη Μαρσέιγ ήρθαν στις καθυστερήσεις, μιας και ο Παγιέ έκανε… καρατιά στον Βεράτι και αποβλήθηκε.