Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Κόσμος

Λεβαντόφσκι vs Ζινιάκ στον τελικό του Μουντιάλ Συλλόγων! (vid)

Χάρη σε δυο γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, η Μπάγερν Μονάχου έκαμψε την αντίσταση της Αλ Αχλί για τα ημιτελικά του Μουντιάλ Συλλόγων.

Έκανε το καθήκον της η πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η Μπάγερν Μονάχου έπραξε ως όφειλε σαν το ακλόνητο φαβορί του ημιτελικού του Μουντιάλ Συλλόγων. Νίκησε 2-0 την Αλ Αχλί και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Τίγκρες του Ζινιάκ. Πολυτιμότερος του αγώνα ήταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, με τον Πολωνό να σημειώνει δυο γκολ.

Θυμίζουμε πως η ομάδα από το Μεξικό χθες νίκησε την Παλμέιρας του Αμπέλ Φερέιρα και θα κληθεί να κάνει άλλη μια έκπληξη. Καθώς στον συγκεκριμένο θεσμό συνήθως στον τελικό προκρίνονται οι πρωταθλήτριες Ευρώπης και Λατινικής Αμερικής. Μάλιστα, οι Βαυαροί στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης χαρακτηρίζουν το τρόπαιο ως «αιωνιότητα»!

Εν γένει το ματς έγερνε προς την τυπικά φιλοξενούμενη. Η ομάδα του Χάνσι Φλικ έκανε συνολικά 23 ευκαιρίες, έναντι 5 της Αλ Αχλί. Ο «Λέβα» πήρε το όπλο του στο 17ο λεπτό του ημιτελικού. Ο Σερζ Γκνάμπρι τον βρήκε εξαιρετικά με μπαλιά ακριβείας και ο Πολωνός «κίλερ» δεν λάθεψε ανοίγοντας το σκορ με χαμηλό σουτ.

Στο 26′ ο Μαρκ Ρόκα έχασε τρομερή ευκαιρία. Έκανε δυνατό σουτ αλλά ο Ελ Σεναουΐ απέκρουσε εντυπωσιακά. Η Μπάγερν έκανε άλλες δυο κλασικές ευκαιρίες μέχρι να λήξει το ημίχρονο. Στο 37ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. Ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Αλφόνσο Ντέιβις δοκίμασε το σουτ από το όριο της περιοχής. Όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι περνώντας λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Θες να βλέπεις τον Βασιλιά ακόμα και… στον ύπνο σου; Τότε δεν έχεις να κάνεις τίποτα άλλο από το να κάνεις subscribe στο κανάλι μας στο YouTube Λεβαντόφσκι

Ο Λεβαντόφσκι «ξαναχτύπησε» αργά…

Με το μυαλό ήδη στον τελικό, η Μπάγερν έπαιξε όσο χρειάστηκε. Στο 57′ ο Μίλερ έκανε την τελική του προσπάθεια, αλλά δεν καρποφόρησε. Οι αλλαγές που έγιναν κι από τις δυο πλευρές δεν άφησαν τον ρυθμό του ματς να πάρει φρενήρεις διαστάσεις. Η Αλ Αχλί προσπάθησε, δημιούργησε μερικές ευκαιρίες χωρίς να ανησυχήσει τον Νόιερ.

Μέχρι που έφτασε το 87ο λεπτό για να κάνει το τελικό 2-0 ο Λεβαντόφσκι και να σφραγίσει την πρόκριση της πρωταθλήτριας Ευρώπης στον τελικό.