Ο Αρτέτα έριξε «βόμβα» πριν το ματς με την Μπόρνμουθ!
Ο Ρόις σε ένα συγκινητικό βίντεο εξήγησε γιατί αποχωρεί από την Ντόρτμουντ! (vid)
ΟΡΙΣΤΙΚΟ: Τέλος από την Ντόρτμουντ ο Ρόις το καλοκαίρι!
Τσέλσι: Οι επτά παίκτες που δε θα φορέσουν ξανά τη φανέλα της!
Η Λάτσιο… επιστρέφει δυναμικά για τον Ιωαννίδη!
Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Home Page

Νέο ρεσιτάλ Γκουντογκάν – Βλέπει μόνο την πλάτη του Μπρούνο (vid)

Ο μόνος μέσος στην Πρέμιερ Λιγκ με περισσότερα γκολ από τον Ιλκάι Γκουντογκάν είναι ο Μπρούνο Φερνάντεζ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχτηκε την Τότεναμ στο στάδιο “Έτιχαντ”.

Οι “πολίτες” αναμενόμενα ήταν αυτοί που είχαν από νωρίς την κατοχή της μπάλας. Από την άλλη πλευρά, οι πετεινοί περίμεναν την αντίπαλο τους στο δικό τους μισό. Το σχέδιο του Μουρίνιο ήταν να “χτυπήσει” στην κόντρα με τα γρήγορα πόδια των Λαμένα, Σον και Μόουρα.

Η Τότεναμ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα με το δοκάρι από απευθείας φάουλ του Κέιν στο 14ο λεπτό. Παρόλα αυτά, οι πετεινοί πάσχιζαν να “ξεμυτήσουν” από την περιοχή τους. Αυτό οφειλόταν στο άμεσο πρέσινγκ των γηπεδούχων μετά την απώλεια της μπάλας.

Κάπως έτσι, η πίεση της Σίτι έφερε το πρώτο της γκολ. Ειδικότερα, μετά από κάθετη κίνηση του Γκουντογκάν στην αντίπαλη περιοχή, ο Χόιμπιεργκ τον ανέτρεψε. Ο Ρόντρι ανέλαβε την εκτέλεση και η Σίτι πήρε κεφάλι στο σκορ στο 23ο λεπτό.

Αυτό το γκολ δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού στο υπόλοιπο του ημιχρόνου. Οι “πολίτες”, μάλιστα, άγγιξαν το 1-0 μετά εξαιρετική ομαδική προσπάθεια και σουτ του Γκουντογκάν, το οποίο απέκρουσε ο Γιορίς στο 42ο λεπτό.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τη Σίτι. Σκόρερ ήταν ο συνήθης ύποπτος Ιλκάι Γκουντογκάν. Ειδικότερα, μετά από γύρισμα στη μεγάλη περιοχή, ο Γερμανός σούταρε και ευστόχησε για το 2-0. Αυτό ήταν το 10ο φετινό γκολ του Γερμανού στην Πρέμιερ Λιγκ. Πρόκειται για επίδοση ρεκόρ σε προσωπικό επίπεδο για τον παίκτη.

Στο 67ο λεπτό, ο Ιλκάι Γκουντογκάν συνέχισε το ρεσιτάλ του. Ειδικότερα, μετά από ασίστ του Έντερσον, ο Γερμανός ξάπλωσε τον Ντάβιντσον Σάντσεθ και νίκησε τον Γιορίς για το 3-0.

*Ας σημειωθεί ότι οι μόνοι 2 μέσοι με πάνω από 10 γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ είναι ο Γκουντογκάν (11) και ο Μπρούνο Φερνάντεζ (13).