Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
Serie A

Η Ίντερ ξεπέρασε την υψοφοβία και πέταξε για την κορυφή (vid)

Μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες να βρεθεί στην πρώτη θέση της Serie A, η Ίντερ αναρριχήθηκε στην κορυφή μετά τη νίκη της επί της Λάτσιο με 3-1.

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής η Ίντερ υποδέχθηκε τη Λάτσιο στο στάδιο “Τζουσέπε Μεάτσα”. Οι “νερατζούρι” έπαιξαν εξαιρετικά την αντεπίθεση σε όλο το παιχνίδι και έφτασαν μέχρι τη νίκη με 3-1.Έτσι, οι “νερατζούρι” αναρριχήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενοι τις γκέλες των Γιουβέντους και Μίλαν.

H Λάτσιο μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και δεν κλείστηκε πίσω. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο 20λεπτό με τις 2 ομάδες να αμύνονται εξαιρετικά.

Στο 20ολεπτό, η Ίντερ κατάφερε με ομαδική προσπάθεια να πατήσει περιοχή και ο Λαουτάρο κέρδισε το πέναλτι από μαρκάρισμα του Χέντ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρομέλου Λουκάκου, ο οποίος ευστόχησε για το 1-0 στο 21ο λεπτό.

Η ομάδα του Ιντζάγκι πίεζε ψηλά, δημιουργώντας προβλήματα στην ανάπτυξη των γηπεδούχων. Όσο περνούσε η ώρα μετά το πρώτο γκολ, η ομάδα του Κόντε κλεινόταν όλο και περισσότερο στα καρέ της. Η Λάτσιο κυκλοφορούσε εξαιρετικά τη μπάλα αλλά σε περιοχές του γηπέδου που δεν ήταν επικίνδυνες για την αντίπαλό της.

Την ίδια ώρα, οι “νερατζούρι” προειδοποίησαν πόσο επικίνδυνοι μπορούν να γίνουν στην κόντρα επίθεση. Στο 40ο λεπτό, η Ίντερ πίεσε ψηλά και μετά από κλέψιμο της μπάλας, ο Λουκάκου με εξαιρετικό πλασέ έστειλες τις 2 ομάδες με διαφορά 2 τερμάτων στα αποδυτήρια.

Λαουτάρο και Λουκάκου έκαναν τη δουλειά

Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι είχε ανοίξει. Η Λάτσιο μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του τρίποντου στο 60ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από ένα χαζό φάουλ του Χακίμι, ο Εσκαλάντε μείωσε σε 2-1.

Η απάντηση της Ίντερ ήταν άμεση. 3 λεπτά αργότερα, ο Λουκάκου βγήκε στην κόντρα επίθεση και αφού νίκησε στην ταχύτητα τον Παρόλο έδωσε έτοιμο γκολ στον Λαουτάρο. Έτσι, ο Αργεντίνος σκόραρε προ κενής εστίας για το 3-1.

Αυτό το τέρμα “έσβησε” το παιχνίδι, με τις 2 ομάδες να μοιάζουν να συμβιβάζονται με το τελικό αποτέλεσμα.