Η Ίντερ πάει για… δυναστεία – Οι δύο παιχταράδες που έχει κλείσει για του χρόνου
Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)

Τσέλσι τετράδας με υπογραφή Τούχελ (vid)

Η Τσέλσι κέρδισε εντός έδρας την Νιουκάστλ με 2-0 και πάτησε τετράδα, ξεπερνώντας τη Λίβερπουλ στο βαθμολογικό πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ.

Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Τσέλσι υποδέχτηκε την Νιουκάστλ στο “Στάμφορντ Μπριτζ”. Οι “μπλε” επικράτησαν με 2-0 με διαδικαστικό τρόπο, καθαρίζοντας από νωρίς το παιχνίδι. Έτσι, βρέθηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 42 βαθμούς, 2 πόντους μπροστά από τη Λίβερπουλ.

Η Τσέλσι απείλησε από νωρίς με την κεφαλιά του Αθπιλικουέτα, την οποία απομάκρυνε στη γραμμή ο Γκέιλ. Οι “μπλε” κυκλοφορούσαν τη μπάλα και έδειχναν ότι μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί όταν έβρισκαν λίγο χώρο.

Ο τραυματισμός του Έιμπραχαμ έφερε τον Ολιβιέ Ζιρού από τον πάγκο. Ο Γάλλος δεν άργησε να βρει δίχτυα. Στο 30ο λεπτό μετά από ατομική προσπάθεια του Βέρνερ και ασταθή απόκρουση του Ντάρλοου, η μπάλα στρώθηκε στον Ζιρού, ο οποίος σκόραρε σε άδεια εστία.

Καθάρισε το τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο

Τρία λεπτά αργότερα, μετά από ομαδική προσπάθεια, ο Βέρνερ έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Τελικά, ο Γερμανός επιθετικός κατάφερε να σπάσει την κατάρα των φετινών χαμένων του ευκαιριών στο 40ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από κόρνερ πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έγραψε το 2-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Βέρνερ μετά από 100 μέρες στην Πρέμιερ και μετά από 14 ματς πρωταθλήματος.

Ο Μέισον Μάουντ είχε την ευκαιρία στην κόντρα επίθεση στο 45ο λεπτό αλλά ο Μάουντ δε σημάδεψε σωστά.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Νιουκάστλ πιέζε πιο ψηλά στο γήπεδο, αφήνοντας χώρους πίσω. Χρειάστηκε, πάντως, να φτάσουμε στο 75΄για την πρώτη καλή ευκαιρία του 2ου ημιχρόνου. Ο Κέπα ήταν σε ετοιμότητα απομακρύνοντας σε κόρνερ τη σκαστή κεφαλιά του Γουίλοκ.

Οι “μπλε” απάντησαν με τον Ρις Τζέιμς να αναγκάζει τον Ντάρλοου σε απόκρουση με τα πόδια στο 79΄. Οι “καρακάξες” δεν διεκδίκησαν ποτέ στην ουσία κάτι από το παιχνίδι, με συνέπεια να μείνει μέχρι τέλους αυτό το 2-0.