Γκουαρντιόλα: «Μην ξεγράφετε ποτέ τη Λίβερπουλ… Εγώ την υπολογίζω!»
Η Σίτι ήταν πιο χαλαρή από ποτέ και έριξε «τεσσάρα» στην Μπράιτον! (vid)
Ποιο άγχος; Η Σίτι «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την Μπράιτον! (vids)
Βρέθηκε ενεργή βόμβα του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου στο γήπεδο της Μάιντς! (pic)
Όταν ο Καστεγιάνος με καρέ τερμάτων έκανε τη Ρεάλ να υποκλιθεί στη Χιρόνα! (vid)
Παράδειγμα προς αποφυγή ο Αλεξάντερ-Άρνολντ, «κοιμόταν» στο 2-0 της Έβερτον! (vid)
Ο Λαπόρτα έπαιξε τα ρέστα του με Τσάβι και δικαιώθηκε!
Ιταλική εφημερίδα χρίζει τον Όσιμεν ως αντι-Μπαπέ!
Γιόχαν Κρόιφ: Η αρχή ενός θρύλου του ποδοσφαίρου! (vid)
Τσέλσι: Νυστέρι για Έντσο Φερνάντες και τέλος η σεζόν!
Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Ρεάλ Μαδρίτης: Βρήκε τον αντι-Νάτσο στη Μίλαν!
Η Γιουβέντους βρήκε τον επόμενο… Μπουφόν της!
Η Μπασακσεχίρ έφτιαξε… προτομή του Πέλκα! (pic)
Primera División

H Ατλέτικο γκέλαρε ξανά και οι διώκτες της ελπίζουν (vid)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τη νίκη μετά τη νέα της ισοπαλία - αυτή τη φορά εκτός έδρας με τη Λεβάντε (1-1).

Το εξ΄αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστική της La Liga έπαιξε η Ατλέτικο Μαδρίτης, που φιλοξενήθηκε από τη Λεβάντε στο στάδιο της πόλης της Βαλένθια. Οι “ροχιμπλάνκος” μετά την ισοπαλία με τη Θέλτα δεν μπόρεσαν για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι να νικήσουν με το τελικό 1-1 να τους φέρνει στο +6 από τη 2η Ρεάλ Μαδρίτης. Ας σημειωθεί, ότι η “βασίλισσα” μετράει ένα παιχνίδι παραπάνω.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, η Ατλέτικο είχε την συντρι[τική κτοχή της μπάλας. Με σέντρες κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα επιχειρούσε να απειλήσει. Αυτό έκανε στο 10΄με τον Σουάρεζ να μη βρίσκει στόχο μετά από δικιά του κεφαλιά.

Κόντρα στη ροή του παιχνδιού, η Λεβάντε μπήκε μπροστά στο σκορ. Ειδικότερα, η προσπάθεια του Χιμένεζ να βγει πρώτος σε μία μονομαχία δημιούργησε αμυντική ανισορροπία στους φιλοξενούμενους. Έτσι, ο Ντε Φρούτος πάσαρε κάθετα για τον Μπάρτι, ο οποίος πλάσαρε για το 1-0.

Η πίεση των “ροχιμπλάνκος” στα αντίπαλα καρέ αυξανόταν, με τους γηπεδούχους να έχουν ελάχιστα τη μπάλα στα πόδια τους. Η Ατλέτικο έφτασε κοντά στο 1-0 με το σουτ του Σουάρεζ και του Σαούλ στο 29΄και στο 36΄αντίστοιχα.

Τελικά, η ομάδα του Σιμεόνε πήρε αυτό που άξιζε στο 37ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από στατική φάση, ο Γιορέντε σούταρε έξω από την περιοχή. Η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Αυτό ήταν το 8ο φετινό γκολ του Ισπανού στη φετινή La Liga.

Το μομέντουμ άνηκε στην Ατλέτικο, η οποία σούταρε από παντού αλλά έπεφτε πάνω στον Αιτόρ Φερνάντεθ.

Στο 2ο ημίχρονο “έσβησε” η Ατλέτικο

To 2o ημίχρονο ξεκίνησε με μοναδικά χαμένη ευκαιρία του Κορέα. Συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό, ο Φερνάντεθ δε μπλόκαρε σταθερά του σουτ του Σουαρεζ αλλά ο Κορέα δε μπόρεσε να ευστοχήσει με το ριμπάουντ.

Η Ατλέτικο δυσκολευόταν περισσότερο στην επανάληψη να δημιουργήσει απέναντι σε μία οργανωμένη άμυνα. Η ομάδα του Σιμεόνε πραγματοποιούσε αρκετά αβίαστα λάθη στο αντίπαλο μισό, με αποτέλεσμα να είναι ακίνδυνη.

Χρειάστηκε, μάλιστα, η εντυπωσιακή επέμβαση του Όμπλακ σε σκαστό σουτ του Κλερκ στο 88΄για να μείνει αυτό το 1-1. Κάπως έτσι, έμεινε μέχρι τέλους αυτό το ισόπαλο σκορ.