Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!

Μεγάλη x-ασούρα της Τσέλσι στη μάχη της τετράδας (vid)

Η Τσέλσι πέταξε 2 βαθμούς στο "Σεντ Μέρι" μετά το ισόπαλο 1-1 με αντίπαλο τη Σαουθάμπτον, με συνέπεια να κινδυνεύει να πέσει από την 4η θέση.

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Σαουθάμπτον υποδέχθηκε την Τσέλσι στο “Σεντ Μέρι”. Οι “μπλε” πραγματοποίησαν την χειρότερη εμφάνισή του επί εποχής Τούχελ, με συνέπεια να αναδειχθούν ισόπαλοι 1-1. Κόντρα σε μία πολύ αποτελεσματική άμυνα, οι “μπλε” δε μπόρεσαν να δημιουργήσουν παρά ελάχιστες καλές ευκαιρίες. Έτσι, με 43 βαθμούς παρέμειναν στην 4η θέση, την οποία κινδυνεύουν να χάσουν μετά το τέλος της αγωνιστικής.

Οι “άγιοι” πίεζαν ψηλά τη Τσέλσι, η οποία διαχειριζόταν καλά αυτό το πρέσινγκ στα πρώτα λεπτά. Έτσι, στο 5ο λεπτό, απορροφώντας την πίεση βρέθηκαν μέχρι την αντίπαλη εστία μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια που κατέληξε σε άστοχο σουτ του Αλόνσο.

H Τσέλσι όσο κυλούσε το πρώτο ημίχρονο δυσκολευόταν περισσότερο να ανταποκριθεί στο αντίπαλο πρέσινγκ. Όταν κατάφερνε να το ξεπεράσει, η μπάλα κατέληγε στα πλάγια αλλά οι σέντρες του Αλόνσο και του Βέρνερ δεν έβρισκαν στόχο.

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, η Τσέλσι φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι. Ωστόσο, στο 33ο λεπτό και κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, οι “άγιοι” μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ειδικότερα, με μία κάθετη πάσα εκτέθηκε το κέντρο άμυνας των μπλε και ο Μιναμίνο με υπέροχη προσποίηση και πλάσέ έγραψε το 1-0 στο 33ο λεπτό.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, η Τσέλσι δεν κατάφερε να βγάλει κάποια αντίδραση.

Δεν δικαιούταν κάτι παραπάνω η Τσέλσι

Στην επανάληψη, ο Τούχελ αντικατέστησε τον Έιμπραχαμ και έβαλε στη θέση του το Χάντσον Οντόι. Η Τσέλσι απείλησε πρώτη με τον Βέρνερ από τα αριστερά στο 52ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μέισον Μάουντ κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Ινγκς. Ο Άγγλος ανέλαβε και την εκτέλεση ευστοχώντας για το 1-1.

Η εικόνα των “μπλε” πάντως, ήταν απογοητευτική στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού με πολλά αβίαστα λάθη. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, βρέθηκαν κοντά στο να επανακτήσουν το προβάδισμα με τη κεφαλιά του Βέστεργκαρντ να σταματά στο δοκάρι στο 72ο λεπτό.

Η είσοδος των Ζίγιεκ και Ζορζίνιο στο 75ο λεπτό δεν έδειχναν να αλλάζουν την εικόνα των “μπλε”. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία να σκοράρουν στο 84ο λεπτό μετά από σέντρα του Μάουντ και άστοχο τελείωμα του Τζέιμς.