Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)

“Ξεμπούκωσε” ο διάβολος απέναντι στη Νιουκάστλ

Με πρωταγωνιστή τον Μάρκους Ράσφορντ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εντός έδρας με 3-1 της Νιουκάστλ.

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε τη Νιουκάστλ στο “Ολντ Τράφορντ”. Η ομάδα του Σόλσκιερ αν και σπατάλησε ένα ημίχρονο, παρουσιάστηκε αρκετά σοβαρή στο 2ο κερδίζοντας με 3-1 τις “καρακάξες”. Έτσι, βρέθηκε ξανά στη 2η θέση εκεί που ισοβαθμεί με την Λέστερ στους 49 βαθμούς.

Στο πρώτο 20λεπτο, η Γιουνάιτεντ ήταν πολύ νωθρή. Οι πολλές αβίαστες πάσες και οι μακρινές μπάλες χαρακτήριζαν το παιχνίδι της. Την ίδια ώρα η Νιουκάστλ επέλεξε να μην κλειστεί πίσω αλλά να πιέσει ψηλά για να εκβιάσει κάποια λάθη.

Μετά το 20λεπτο, οι “κόκκινοι διάβολοι” άρχισαν να πατάνε πιο συχνά στο αντίπαλο τρίτο. Έτσι, στην πρώτη τους ευκαιρία έφτασαν στο 1-0. Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε μία ατομική ενέργεια του Ράσφορντ στο 30ο λεπτό.

Οι “καρακάξες” επιχείρησαν να απαντήσουν άμεσα αλλά ο Ντε Χέα ήταν σε ετοιμότητα στο σουτ του Σεντ Μαξιμέν στο 35΄. Ακριβώς ένα λεπτό αργότερα, o Γάλλος πήρε την εκδίκηση του και μετά από απομάκρυνση του Μαγκουάιρ πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε σε 1-1.

Η Νιουκάστλ είχε βραχυκυκλώσει την κυκλοφορία των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν έδιναν επιλογές στον παίκτη που είχε τη μπάλα. Έτσι, έληξε το ημίχρονο χωρίς κάποια άλλη φάση.

Πάτησε το γκάζι στο 2ο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με διάθεση να σκοράρουν ένα ακόμη γκολ και να μην κάτσουν πίσω. Ωστόσο, η Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που πήρε τελικά προβάδισμα. Ειδικότερα, μετά από γύρισμα του Μάτιτς, ο Ντάνιελ Τζέιμς με ψυχραιμία πλάσαρε στη γωνία για το 2-1.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και πλησίασαν το 3-1 μετά την ατομική προσπάθεια του Μαρσιάλ στο 59΄. Αυτό το γκολ λύγισε την αντίσταση της Νιουκάστλ, η οποία αδυνατούσε να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια της.

Αντιθέτως, η Γιουνάιτεντ με τον ορεξάτο Ράσφορντ έψαχνε τρόπους να κλειδώσει τη νίκη. Στο 74ο λεπτό κέρδισε πέναλτι από τον Γουίλοκ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρούνο, ο οποίος έγραψε το 3-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, η Μάντσεστερ έψαξε και ένα 4ο γκολ αλλά δεν το βρήκε, με αποτέλεσμα να μείνει μέχρι τέλους αυτό το σκορ.