Ο Λάμπρου «κάρφωσε» τον Άγιαξ μέσα στο Άμστερνταμ! (vid)
Serie A

Σόου Κριστιάνο – Ντοπιέτα μέσα σε 7 λεπτά (vid)

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με 2 προσωπικά του τέρματα μέσα σε 7 λεπτά έβαλε τη Γιουβέντους μπροστά απέναντι στην Κροτόνε πριν λήξει το 1ο ημίχρονο.

Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Serie A, η Γιουβέντους, υποδέχθηκε την Κροτόνε στο Τορίνο.

Ο Πίρλο σε αντίθεση με το ματς με την Πόρτο επέλεξε να χρησιμοποιήσει 3 παίκτες στη μεσαία γραμμή. Ειδικότερα, Μπεντανκούρ, Ράμσεϊ και Μακένι συνέθεταν την τριάδα.

Η Κροτόνε απείλησε πρώτη με τον Κρέτσκα να μην εκμεταλλεύεται το γλίστρημα του Ντανίλο και να πλασάρει λίγο άουτ. Η Γιουβέντους είχε την κυκλοφορία της μπάλας αλλά δυσκολευόταν να παίξει ανάμεσα στις γραμμές.

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μία ατομική ενέργεια του Κιέζα στο 25ο λεπτό για να απειλήσουν με τη σειρά τους. Οι φιλοξενούμε αμύνονταν με 11 παίκτες πίσω από τη μπάλα και με κοντά τις γραμμές τους.

H Γιουβέντους κατάφερε τελικά να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα στο 38ο λεπτό. Σκόρερ ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σάντρο πέτυχε το 1-0. Ο Κριστιάνο είχε πάρει φόρα και πέτυχε 7 λεπτά αργότερα και 2ο γκολ. Ξανά με κεφαλιά – αυτή τη φορά μετά από σέντρα του Ράμσεϊ.

Αύτη ήταν η 22η διαφορετική ομάδα της Serie Α κόντρα στην οποία έχει σκοράρει ο Ρονάλντο. Έτσι, μετράει γκολ κόντρα σε κάθε ομάδα του ιταλικού πρωταθλήματος που έχει αντιμετωπίσει. Παράλληλα, ο Πορτογάλος έχει σκοράρει πια κόντρα σε 78 διαφορετικές συλλόγους στα κορυφαία πρωταθλήματα.