Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Μπάγερν Μονάχου

Υπόθεση ενός ημιχρόνου η πρόκριση για τη Μπάγερν (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου ήταν σαρωτική κόντρα στη Λάτσιο, της οποίας και επικράτησε με το ευρύ 4-1 μέσα στο «Ολίμπικο» για το πρώτο ματς του ζευγαριού τους.

Η Μπάγερν Μονάχου χρειαζόταν μόλις 45 λεπτά για να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Βαυαροί ισοπέδωσαν με 4-1 τη Λάτσιο μέσα στο «Ολίμπικο» και έκαναν το πρώτο βήμα για τους «8».

Ο Λεβαντόφσκι ήταν ο MVP της ομάδας του και όχι μόνο επειδή σημείωσε το πρώτο της γκολ. Αλλά επειδή έγραψε ιστορία, πετυχαίνοντας το 72ο γκολ του στο θεσμό. Ένα γκολ, που τον έφερε στην τρίτη θέση στον πίνακα των σκόρερ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ασταμάτητος «Λέβα», ασταμάτητη Μπάγερν

Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι «χτύπησε». Εκμεταλλεύθηκε το λάθος της άμυνας της Λάτσιο και αφού προσπέρασε τον αντίπαλο κίπερ έγραψε το 1-0.

Η Μπάγερν όμως δεν έμεινε εκεί. Στο 24′ ο Μουσιάλα έγινε κάτοχος της μπάλας και με ιδανικό τελείωμα έκανε το 2-0.

Στο 42ο λεπτό ο Σανέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, μετά από ακόμα μία αδράνεια της αντίπαλης άμυνας.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο και βρήκε τη Μπάγερν να προηγείται με τρία γκολ διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν το ίδιο αγριεμένοι και με αυτογκόλ του Ακέρμπι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Η Λάτσιο, όμως, θα ανέκαμπτε. Έστω και προσωρινά. Στο 49′ ο Κορέα με προσωπικό του γκολ μείωσε σε 4-1.

Στο 80′ η Μπάγερν έγινε ξανά απειλητική. Και φυσικά ποιος άλλος θα απειλούσε; Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός έπιασε φοβερό σουτ αλλά ο Ρέινα του είπε «όχι».

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Μπάγερν πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη μέσα στη Ρώμη.