«Στημένο» το πέναλτι του Κόβασιτς: Ο Ρούντιγκερ τον… έδωσε στεγνά! (vid)
«Επίθεση στην οικογένεια του Ασένσιο» – Τραγικό σκηνικό στην Βαρκελώνη!
Ηχηρό μήνυμα Αρτέτα: «Ίσως μας πάρει και δέκα χρόνια! Τώρα ζητάμε στήριξη»
Ανρί: «Δίκαια πέρασε η Ρεάλ! Για αυτό πήρε την πρόκριση…»
Το μήνυμα του Μίλερ στη Ρεάλ: «Σε περιμένω… για ματσάρες!» (vid)
Χάαλαντ «φάντασμα» – Τον μηδένισε η Ρεάλ με στατιστικά… για κλάματα! (pic)
Ο Ντάιερ γλεντάει την Άρσεναλ: «Πόσο γούσταρα που την πέταξα εκτός…» (vid)
Κάραγκερ… κράζεις: «Ρεάλ, δεν είσαι η καλύτερη! Είσαι όμως η πιο τυχερή»
H Γιουνάιτεντ στέλνει τον Γκρίνγουντ… σούμπιτο στην Ιταλία
Ρώσος δημοσιογράφος «έλιωσε» στα γέλια στην εκτέλεση πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (vid)

Η Τσέλσι με γαλλικό κλειδί άνοιξε την πόρτα της Ατλέτικο (vid)

Ο Ζιρού έβγαλε λαγό από το καπέλο και χάρη στο ανάποδο ψαλιδάκι του, η Τσέλσι απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη με 1-0 επί της Ατλέτικο.

Στο πλαίσιο τoυ 1ου σκέλους της φάσης των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ, γηπεδούχος Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχθηκε την Τσέλσι στο Βουκουρέστι. Η ομάδα του Σιμεόνε παρατάχθηκε με μοναδικό σκοπό να αμυνθεί και στο τέλος το πλήρωσε χάνοντας με 1-0. Έτσι, οι Λονδρέζοι απέκτησαν προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Η πρώτη αξιόλογη φάση προήλθε από το πείσμα του Σουάρεζ και το γύρισμα τιυ προς τον Λεμάρι στο 14ο λεπτό. Ωστόσο, ο Γάλλος δε κατάφερε από δύσκολη γωνία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Ατλετικο είχε επιλέξει να παίζει το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού στο δικό της μισό, αμυνόμενη πολύ βαθιά. Από την άλλη πλευρά, η Τσέλσι είχε την μπάλα στην κατοχή της και με υπομονή κυκλοφορούσε τη μπάλα.

Οι “ροχιμπλάνκος”, πάντως, όταν της δινόταν η ευκαιρία να πιέσει το έπραττε με επιτυχία. Η δημιουργία των “μπλε” είχε βραχυκυκ λώσει απέναντι σε μία πολύ καλά οργανωμένη και μαζική άμυνα. Χρειάστηκε μία ατομική προσπάθεια του Βέρνερ από πλάγια θέση για την πρώτη ευκαιρία της Τσέλσι στο 40ο λεπτό.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο 2ο 45λεπτο, με την Τσέλσι να συνεχίζει να πασχίζει να απειλήσει. Αυτή η προσέγγιση των φιλοξενούμενων, βέβαια, δεν τους βοηθούσε να έχουν πολλές επαφές στο αντίπαλο μισό, όντας στην ουσία ακίνδυνοι.

Θες να βλέπεις τον Βασιλιά ακόμα και… στον ύπνο σου; Τότε δεν έχεις να κάνεις τίποτα άλλο από το να κάνεις subscribe στο κανάλι μας στο YouTube.

Ένα ψαλιδάκι έκανε τη διαφορά

Η ομάδα του Τούχελ έκανε πολλά μικρά λάθη στα κοντρόλ και στις τελικές πάσες, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο της για ένα γκολ. Τελικά, η Τσέλσι πήρε το προβάδισμα με ένα απίθανο τρόπο στο 71ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από σέντρα στο ύψος της περιοχής, ο Ζιρού εκμεταλλεύτηκε την στραβοκλοτσιά του Ερμόσο και με ανάποδο ψαλιδάκι πέτυχε το 1-0.

Αυτό το γκολ ανάγκασε την ομάδα του Σιμεόνε να ανοιχτεί κάτι που επέτρεψε στον Βέρνερ να βρει χώρους στο 83΄αλλά να μην νικήσει τον Όμπλακ.

Παρά τις αλλαγές του Σιμεόνε στο τελευταίο στάδιο του παιχνιδιού, η Ατλέτικο ήταν ανήμπορη να αντιδράσει, με συνέπεια να μείνει μέχρι τέλους αυτό το 1-0.