Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Μάντσεστερ Σίτι

Η Σίτι ένα βήμα πιο κοντά στο απόλυτο ρεκόρ

Η Μάντσεστερ Σίτι πραγματοποίησε την 21η σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις και βρίσκεται 3 νίκες μακριά από το απόλυτο ρεκόρ.

Η Μάντσεστερ Σίτι έστω και αν τα «χρειάστηκε» στο τέλος, κατάφερε να κερδίσει τους «λύκους με 4-1. Έτσι, εδώ και 3,5 μήνες έχει βγάλει από το λεξιλόγιο της τη λέξη ήττα. Για την ακρίβεια, η μόνη λέξη που γνωρίζει είναι αυτή της νίκης. Ειδικότερα, τελευταία φορά που έχασε ήταν από την Τότεναμ στις 21 Νοεμβρίου με 2-0. Έκτοτε παραμένει αήττητη σε 28 σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

Πιο εντυπωσιακό από το αήττητο των “πολιτών” είναι το σερί νικών τους. Ειδικότερα, μετά την εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο τη Γουέστ Μπρομ στις 15 Δεκέμβρη μετράει 21 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Αυτό το σερί 19 νικών σε όλες τις διοργανώσεις είναι το 3ο καλύτερο στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Η Σίτι του Γκουαρντιόλα απέχει 3 νίκες από το να το κάνει δικό της. Το ρεκόρ κατέχει η Μπάγερν Μονάχου με 23 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις τη σεζόν 2020-2021. Ακολουθεί η Ρεάλ Μαδρίτης με 22 τη σεζόν 2014-2015.

Η Σίτι τρόμαξε απέναντι στη Γουλβς

Το τελικό 4-1 απέναντι στην Γουλβς δεν είναι ενδεικτικό της εικόνας του παιχνιδιού, καθώς τα 3 γκολ των «πολιτών» μπήκαν από το 80ο λεπτό και μετά.

Ειδικότερα, η ομάδα του Γκουαρντιόλα προηγήθηκε με 1-0 μετά από αυτογκόλ του Ντεντονκέρ. Οι «πολίτες» πατώντας στο προβάδισμά τους κυκλοφορούσαν τη μπάλα χωρίς να έχουν το πόδι πατημένο στο γκάζι. Αυτό τιμώρησε η Γουλβς, η οποία ισοφάρισε στο 68΄στην πρώτη τους τελική στον αγώνα.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα αυτομάτως κυνήγησε με μεγαλύτερη ένταση 1 γκολ και πραγματοποίησε 2 τελικές με τον Ζεσούς μέσα στα επόμενα 5 λεπτά. Η πολιορκία της εστίας του Πατρίσιο απέδωσε καρπούς τελικά στο 80ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από κάθετη του Μαχρέζ και γύρισμα του Γουόκερ, ο Ζεσούς πλάσαρε εύστοχα για το 3-1.

Αυτό γκολ έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων και προκάλεσε την κατάρρευση των φιλοξενούμενων. Έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι σημείωσε 2 ακόμη γκολ στο 90΄και στο 90+5΄, με τον Μαχρέζ και τον Ζεσούς να διαμορφώνουν το τελικό 4-1.