Ηχηρό μήνυμα Αρτέτα: «Ίσως μας πάρει και δέκα χρόνια! Τώρα ζητάμε στήριξη»
Ανρί: «Δίκαια πέρασε η Ρεάλ! Για αυτό πήρε την πρόκριση…»
Το μήνυμα του Μίλερ στη Ρεάλ: «Σε περιμένω… για ματσάρες!» (vid)
Χάαλαντ «φάντασμα» – Τον μηδένισε η Ρεάλ με στατιστικά… για κλάματα! (pic)
Ο Ντάιερ γλεντάει την Άρσεναλ: «Πόσο γούσταρα που την πέταξα εκτός…» (vid)
Κάραγκερ… κράζεις: «Ρεάλ, δεν είσαι η καλύτερη! Είσαι όμως η πιο τυχερή»
H Γιουνάιτεντ στέλνει τον Γκρίνγουντ… σούμπιτο στην Ιταλία
Ρώσος δημοσιογράφος «έλιωσε» στα γέλια στην εκτέλεση πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (vid)
Έγραψε ιστορία ο Νόιερ – Περισσότερα clean sheets από κάθε άλλον στο Champions League (stats)
«Η Μπαρτσελόνα κινείται μυστικά για την απόκτηση του Ντιμπάλα»
Αντσελότι: «Μας πίεσε πολύ η Σίτι, δεν θα πεθάνει ποτέ η Ρεάλ Μαδρίτης»
H UEFA… ζει και αναπνέει για το σενάριο Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαπέ
Λίβερπουλ: Στο Λονδίνο ο παιχταράς που θα διαδεχθεί τον Σαλάχ
Τα δύο παιδικά λάθη του Σάκα στο φινάλε του Μπάγερν – Άρσεναλ (vid)
Serie A

Πίσω από το +6, κρύβεται ο Αλέξις για την Ίντερ (vid)

Με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Ρομελού Λουκάκου (δύο ασίστ) και Αλέξις Σάντσες (δύο γκολ) η Ίντερ απέδρασε με «διπλό» από την έδρα της Πάρμα.

Ένα 24ωρο μετά τη νέα γκέλα της Μίλαν – αυτή τη φορά ισοπαλία με Ουντινέζε – η Ίντερ αντιμετώπισε την 19η της φετινής Σέριε Α Πάρμα. Οι πρωτοπόροι του ιταλικού πρωταθλήματος πήγαν στο Ένιο Ταρντίνι με στόχο μόνο τη νίκη. Ένα τρίποντο που θα εκτόξευε την ομάδα του Αντόνιο Κόντε στο +6 από τη συμπολίτισσα Μίλαν.

Η αποστολή των «Νεραντζούρι» θεωρητικά έμοιαζε εύκολη όχι όμως και στη πράξη. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κοιτούν στα μάτια τους αντιπάλους τους. Με τον Κούτσκα σε κλασικό ρόλο οργανωτή η Πάρμα επιχείρησε να αιφνιδιάσει την Ίντερ. Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε από τους «Παρμένσι» με τον Μαν στο 17′ να μη καταφέρνει να κερδίσει τον Χαντάνοβιτς. Ο τελευταίος απόκρουσε εντυπωσιακά τη κεφαλιά του επιθετικού της Πάρμα απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Πάρμα Ίντερ

Η Πάρμα με σωστή πίεση στο κέντρο του γηπέδου κατάφερε να κερδίσει μπάλες και να οδηγήσει τους αντιπάλους της σε αρκετά λάθη. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 0-0 με τους γηπεδούχους να έχουν κατοχή μπάλας περίπου στο 60%. Μοναδική καλή στιγμή της ίντερ στα πρώτα 45′ το χαμένο τετ α τετ του Λουκάκου στο 38′.

O Αλέξις Σάντσες ανέλαβε δράση για την Ίντερ

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε εντελώς διαφορετικά. Με το ξεκίνημα αυτού η Ίντερ ανέλαβε δράση προσπαθώντας να πατήσει την αντίπαλη περιοχή. Για καλή της τύχη στην πρώτη σοβαρή επίσκεψη της στο δεύτερο μέρος στα καρέ της Πάρμα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Δράστης για τους Μιλανέζους ο Αλέξις Σάντσες. Ο Χιλιανός πήρε τη μπάλα από τον Λουκάκου, επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα μετά από ασταθή απόκρουση του Σέπε να περνάει οριακά τη γραμμή.

Με το 1-0 στη πλάτη η Πάρμα προσπάθησε να αντιδράσει όμως οκτώ λεπτά αργότερα ο Αλέξις Σάντσες και πάλι ήρθε να τους ρίξει στο καναβάτσο. Ο έμπειρος φορ πάλι μετά από ασίστ του Λουκάκου έγραψε το 2-0 δίνοντας ισχυρό προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο 72′ με τον Ζούνιορ να σκοράρει και να μειώνει σε 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι κυνήγησαν την ισοφάριση. Η Ίντερ όμως διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της και μοιραία στο τέλος πανηγύρισε ακόμη ένα τρίποντο. Μια νίκη που τη φέρνει πλέον στο +6 στη κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος.