Ο Λάμπρου «κάρφωσε» τον Άγιαξ μέσα στο Άμστερνταμ! (vid)
Retro Stories

Πόρτο σαν Ρεάλ για τη Γιουβέντους, με συνταγή από το 2003! (vid)

Πριν από 18 χρόνια η Γιουβέντους είχε ανατρέψει το εις βάρος της 2-1, νικώντας τη Ρεάλ Μαδρίτης με 3-1 και προκρίθηκε στον τελικό.

Απόψε στις 22:00 η Γιουβέντους καλείται να κάνει μια ακόμη ανατροπή. Τα τελευταία χρόνια μάς έχει συνηθίσει σε ανάλογες καταστάσεις άλλωστε. Με σκοπό την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, η Γιούβε οφείλει να ανατρέψει το εις βάρος της 2-1 από την Πόρτο.

Αν ανατρέξουμε στην ιστορία, η Γηραιά Κυρία έχει πράξει κάτι ανάλογο. Ήταν 14 Μαΐου 2003 στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης, όταν απέναντί της βρέθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης. Η «βασίλισσα» ήταν η πρωταθλήτρια Ευρώπης, μιας και την προηγούμενη χρονιά είχε νικήσει τη Λεβερκούζεν με το περίφημο γυριστό βολέ του Ζινεντίν Ζιντάν. Στο πρώτο ματς των δυο τους, η Ρεάλ είχε νικήσει 2-1 τη Γιουβέντους στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου».

Στη ρεβάνς του «Ντέλε Άλπι», οι «μπιανκονέρι» δεν αστειεύτηκαν. Ήταν αποφασισμένοι να προκριθούν στον τελικό και το έκαναν. Κυριάρχησαν στην αναμέτρηση βρίσκοντας το γρήγορο γκολ. Στο δωδέκατο λεπτό της αναμέτρησης ο Νταβίντ Τρεζεγκέ είχε ανοίξει το σκορ.

Καταιγιστική η Γιουβέντους

Δυο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο διπλασίασε τα τέρματα της Γιούβε. Έτσι, η Ρεάλ χρειαζόταν άμεσα γκολ για να ελπίσει στην πρόκριση. Όμως τα πράγματα δεν πήγαν καθόλου όπως τα ήθελε η ισπανική ομάδα. Καθώς στο 73ο λεπτό ο Πάβελ Νέντβεντ έκανε το 3-0 γκρεμίζοντας τα όνειρα της Ρεάλ για δεύτερη συνεχή παρουσία στον τελικό. Το μόνο που κατάφεραν οι Μαδριλένοι ήταν να μειώσουν με τον Ζινεντίν Ζιντάν στο 89ο λεπτό.

Να αναφέρουμε για την ιστορία πως στον τελικό του «Ολντ Τράφορντ» η Γιουβέντους δεν κατάφερε να πάρει το τρόπαιο. Ηττήθηκε στα πέναλτι από τη Μίλαν, με το σκορ της κανονικής διάρκειας να γράφει 0-0. Στο ρόστερ της Γιούβε ήταν ο Μπουφόν ο οποίος συνεχίζει μέχρι και σήμερα την ενεργό δράση, ελπίζοντας ότι θα σηκώσει το τρόπαιο που του λείπει επιτέλους.

Τότε λοιπόν ήταν η τελευταία φορά που η Γιούβε είχε προκριθεί ενώ στο πρώτο ματς είχε χάσει με 2-1. Θα καταφέρει να πετύχει κάτι ανάλογο και κόντρα στους «δράκους» της Πόρτο;