Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Παρί Σεν Ζερμέν

Ο Κέιλορ Νάβας «κουβάλησε» την Παρί στην οχτάδα

Ο τερματοφύλακας της Παρί Σεν Ζερμένα, Κέιλορ Νάβας, έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην εξασφάλιση της πρόκρισης στη ρεβάνς με τη Μπαρτσελόνα.

Η Παρί Σεν Ζερμέν τα «χρειάστηκε» στη ρεβάνς με αντίπαλο τη Μπαρτσελόνα για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο υποδέχθηκε στο Παρί την Μπάρτσα και καλούταν να υπερασπιστεί το 4-1 του πρώτου αγώνα. Παρόλο που το τελικό 1-1 δείχνει μία άνετη πρόκριση, μόνο έτσι δεν ήταν τα πράγματα.

Οι «μπλαουγκράνα» σφυροκόπησαν την άμυνα των γηπεδούχων κυρίως στο 1ο ημίχρονο και ολοκλήρωσαν το ματς με 21 τελικές εκ των οποίων οι 10 στο στόχο. Ο Ντεμπελέ με την ταχύτητα του προκάλεσε εφιάλτες στην αντίπαλη άμυνα. Ωστόσο, έπεσε πάνω στο βουνό της Κόστα Ρίκα που ονομάζεται Κέιλορ Νάβας.

Ειδικότερα, ο 34χρονος τερματοφύλακας απέκρουσε τα 9 από τα 10 σουτ που κατέληξαν στην εστία. Πρόκειται για το 2ο μεγαλύτερο αριθμό αποκρούσεων σε εντός έδρας παιχνίδι σε νοκ άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ. Το ρεκόρ κατέχει ο Νόιερ από το 2017 σε ένα ματς κόντρα στη Ρεάλ.

Οι 2 σημαντικότερες αποκρούσεις

Από τις αποκρούσεις του ξεχωρίζουν δύο. Η πρώτη ήταν στο δυνατό του σουτ του Ντεστ από πλάγια θέση, όπου με τα ακροδάχτυλα άλλαξε την πορεία της μπάλας, στέλνοντάς την στο δοκάρι.

Η 2η απόκρουση ήταν στο πέναλτι του Μέσι σε ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιού. Ειδικότερα, στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Νάβας ψάρεψε τον Μέσι και απέτρεψε ένα τέρμα που ίσως έγερνε τη πλάστιγγα υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Μετά την απόκρουση του πέναλτι, ο Νάβας έκανε μία κίνηση αφιερώνοντας το γκολ στον 2ο τερματοφύλακα της ομάδας. Θυμίζουμε ότι ο Σέρχιο Ρικό δε βρίσκεται αυτήν την περίοδο με την ομάδα για προσωπικούς λόγους.

«Αυτή η απόκρουση είναι αφιερωμένη στον Σέρχιο Ρίκο που περνάει δύσκολες στιγμές με την οικογένειά του. Είναι για εκείνον».