Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Ατλέτικο Μαδρίτης

Ο Μάρκος Γιορέντε οδηγεί την Ατλέτικο στον τίτλο

Ο μεσοεπιθετικός της Ατλέτικο Μαδρίτης, Μάρκος Γιορέντε, αποτελεί ένας από τους πολυτιμότερους παίκτες των «ροχιμπλάνκος» φέτος.

Ο Μάρκος Γιορέντε αποτελεί με διαφορά την πιο ευχάριστη έκπληξη για την Ατλέτικο Μαδρίτης τη φετινή σεζόν. O 26χρονος ποδοσφαιριστής μας είχε προϊδεάσει στην περσινή ρεβάνς για τη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Λίβερπουλ. Εκείνη τη βραδιά πέτυχε στην παράταση 2 γκολ και 1 ασίστ χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του. Έκτοτε, η καριέρα του έχει απογειωθεί.

Στα χέρια του o Τσόλο Σιμεόνε μεταμορφώθηκε σε εργαλείο για όλες τις δουλειές. Είτε ως φουλ μπαk είτε ως εσωτερικός μέσος είναι εξαιρετικά επιδραστικός τόσο επιθετικά όσο και στο αμυντικό κομμάτι.

Ενδεικτικό της προσφοράς του τη φετινή αγωνιστική περίοδο είναι τα 9 γκολ και οι 8 ασίστ του σε σύνολο 26 συμμετοχών στο ισπανικό πρωτάθλημα. Ο Ισπανός δεν έχει χάσει ούτε ένα παιχνίδι της ομάδας του φετινή χρονιά. Έτσι, η συνεισφορά του στην προσπάθεια που κάνει η Ατλέτικο να κατακτήσει ξανά τον τίτλο για πρώτη φορά μετά το 2014 είναι τεράστια.

Έτσι, αυτή τη στιγμή, ο 26χρονος πρώην παίκτης της Ρεάλ έχει συμμετοχή σε 17 γκολ της ομάδας του τη φετινή σεζόν στη La Liga. Παράλληλα, είναι ο δεύτερος σκόρερ της Ατλέτικο πίσω από τον Λουίς Σουάρεζ (18 γκολ).

O Γιορέντε έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση κόντρα στη Μπιλμπάο

Ο Ισπανός ποδοσφαιριστής σκόραρε ένα πολύτιμο γκολ στη εξ΄αναβολής αναμέτρηση της Ατλέτικο με την Μπιλμπάο. Ειδικότερα, οι Βάσκοι σκόραραν νωρίς στο 1ο ημίχρονο και όλα έδειχναν ότι θα πήγαιναν με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Ωστόσο, ο Γιορέντε είχε διαφορετική άποψη. Έτσι, στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά. Συνεισφορά είχε και στο γκολ της νίκης της ομάδας του. Ειδικότερα, ήταν αυτός που πάσαρε στον Σουάρεζ, προτού Ουρουγουανός ανατραπεί μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Έτσι, η Ατλέτικο με τον ίδιο αριθμό αγώνων είναι στην κορυφή της La Liga, 6 και 8 βαθμούς μπροστά από Μπαρτσελόνα και Ρεάλ αντίστοιχα.