Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
TIMES: «Προσωπική επιλογή του Κλοπ ο Νούνιες. Άλλον ήθελε η Λίβερπουλ»
Γκουαρντιόλα: «Μην ξεγράφετε ποτέ τη Λίβερπουλ… Εγώ την υπολογίζω!»
Ποιο άγχος; Η Σίτι «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την Μπράιτον! (vids)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Primera División

Ζωντανή η Ρεάλ με τεχνητή αναπνοή του Μπενζεμά (vid)

Ο Καρίμ Μπενζεμά με 2 δικά του τέρματα ανέτρεψε το σκορ κόντρα στην Έλτσε και κράτησε ζωντανή την Ρεάλ στη μάχη που δίνει για τον τίτλο.

Στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχθηκε την Έλτσε στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο». Η «βασίλισσα» βρέθηκε στα σχοινιά αλλά με κάποιο τρόπο έβγαλε νοκ άουτ την Έλτσε έστω και στο τέλος. Ο Καρίμ Μπενζεμά χάρη σε 2 γκολ του χάρισε τη νίκη με 2-1. Έτσι, η Ρεάλ πλησίασε έστω και προσωρινά στο -5 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρατάχθηκε με τριάδα στην άμυνα και σχηματισμό 3-4-2-1. Ωστόσο, δημιουργικά το πρώτο 25λεπτο ήταν πολύ φτωχό για τους γηπεδούχους με μία μόλις τελική προσπάθεια.

Χρειαστηκε να φτάσουμε στο 33ο λεπτό για την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Ειδικότερα, στην κόντρα επίθεση, ο Βινίσιους γύρισε για τον Μπενζεμά, ο οποίος από ευνοϊκή θέση πλάσαρε άουτ.

Οι Μαδριλένοι άφηναν πολλές από τις προσπάθειές τους ημιτελείς. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις 2 εστίες.

O Μπενζεμά κουβάλησε τη Ρεάλ

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Ρεάλ είχε εγκατασταθεί στα αντίπαλα καρέ αλλά δεν απειλούσε ιδιαίτερα. Την ίδια, ώρα η Έλτσε έχανε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει με τον Τιμπό Κουρτουά να αποκρούει από κοντά σουτ του Καρίγιο.

Αυτό που δεν πέτυχε ο Καρίγιο στο 59ο λεπτό, το έκανε ο Ντάνι Κάλβο ένα λεπτό αργότερα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Ζιντάν αμέσως έκανε τριπλή αλλαγή περνώντας τον Μόντριτς, τον Κρος και τον Ροντρίγκο στη θέση των Ίσκο, Βαλβέρδε και Ράμος.

Η «βασίλισσα» επιχειρούσε με σέντρες στην περιοχή να απειλήσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Όλα αυτά μέχρι το 70ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από σέντρα του Μόντριτς, ο Μπενζεμά με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Οι Μαδριλένοι άγγιξαν το 2-1 με του σουτ του Κασεμίρο να περνάει λίγο άουτ στο 78΄.

H ομάδα του Ζιντάν είχε φέρει πολλά κορμιά στην αντίπαλη περιοχή για τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Η Ρεάλ τελικά κατάφερε να βρει το γκολ της νίκη χάρη στο συνήθη ύποπτο. Ο Καρίμ Μπενζεμά με ένα απίθανο τέρμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα έδωσε ένα χρυσό τρίποντο στη Ρεάλ.