Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ρούντιγκερ θα κινηθεί νομικά επειδή τον συνέδεσαν με τους… ISIS!
Λίβερπουλ: Νέος τραυματισμός και «πονοκέφαλος» για τον Κλοπ!
Σεβίλλη

Σεβίλλη… δυνατή, Ρεάλ και Μπαρτσελόνα «απειλεί! (vid)

Η Σεβίλλη χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνιση της, πήρε μια σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Έλτσε, πλησιάζοντας στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα!

Η Σεβίλλη μετά από δύο σερί ήττες, κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες στην Λα Λίγκα, παίρνοντας μια σημαντική εντός έδρας νίκη με 2-0 κόντρα στην Έλτσε!

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και η Έλτσε, φρόντισε να κάνει αισθητή την παρουσία της στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του Λοπετέγκι όμως… έπαιρνε ολοένα και περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο όσο περνούσαν τα λεπτά.

Ο Σούσο έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του ματς για τους γηπεδούχους. Η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων ήταν υποδειγματική μέχρι και το 43′! Τότε ο Σούσο με μία υπέροχη σέντρα βρήκε τον Εν- Νεσιρί, ο οποίος με ωραία κεφαλιά νίκησε τον γκολκίπερ της Έλτσε κάνοντας το 1-0!

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube;

Η Σεβίλλη πήρε το προβάδισμα λίγα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου και πήγε με ανεβασμένη ψυχολογία και με λιγότερο άγχος στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη δεν θέλησε να ρισκάρει και έπαιξε… συντηρητικά, καθώς κυρίως ήθελε να διασφαλίσει το υπέρ της σκορ. Στο 55΄ο Ράκιτιτς και στο 59′ ο Εν Νεσίρι δεν μπόρεσαν να κάνουν το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν….αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την εστία των γηπεδούχων. Όσο περνούσε ο χρόνος η Σεβίλλη έδειχνε πιο…άνετη και η Έλτσε έδειχνε κουρασμένη. Μάλιστα, στο 90′ ο Βάσκεθ έγραψε το τελικό 2-0!

Η ομάδα του Λοπετέγκι κράτησε με σχετική άνεση το υπέρ της 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Με αυτό το τρίποντο η Σεβίλλη ανέβηκε στους 54 βαθμούς και πλέον είναι στο -2 από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Πάντως φαίνεται πως έχει καπαρώσει ήδη μια θέση στην τετράδα που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Είναι στο +9 από την Σοσιεδάδ που είναι στην 5η θέση.

Από την άλλη η Έλτσε, δεν μπόρεσε να κάνει την έκπληξη και παρέμεινε στην 17η θέση, όντας στο +1 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό!