Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Europa League

Παρά την πίκρα ο Μουρίνιο έδειξε την κλάση του (vid)

Ο Ζοσέ Μουρίνιο, παρά την πίκρα από τον αποκλεισμό της Τότεναμ, πήγε στα αποδυτήρια της Ντιναμό και χειροκρότησε τους παίκτες της.

Η Τότεναμ του Ζοσέ Μουρίνιο γεύτηκε μία από πικρές ήττες στην ιστορία της το βράδυ της Τετάρτης (18/3). Ειδικότερα, οι «πετεινοί» ηττήθηκαν με 3-0 από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ και αποκλείστηκαν από τη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Αν αναλογιστεί κανείς ότι στον πρώτο αγώνα στο Λονδίνο κέρδισαν με 2-0, τότε αυτός ο αποκλεισμός γίνεται ακόμα πιο επώδυνος. Η κροατική ομάδα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με 2 γκολ στο 2ο ημίχρονο. Στην παράταση και το 106ο λεπτό, ο Όρσιτς πέτυχε το γκολ της πρόκρισης για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Όπως καταλαβαίνει κανείς, το κλίμα στα αποδυτήρια των «πετεινών» ήταν πολύ βαρύ. Παρά την πίκρα, όμως, ο τεχνικός της Τότεναμ, Ζοσε Μουρίνιο, προέβη σε μία κίνηση κλάσης.

Συγκεκριμένα, κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια της Ντιναμό και χειροκρότησε τους παίκτες και το προπονητικό επιτελείο της ομάδας σε μία ένδειξη αναγνώρισης και σεβασμού προς τον αντίπαλο.

Απίθανη Ντιναμό Ζάγκρεμπ, διέλυσε την Τότεναμ

Οι Κροάτες έδειξαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης πως δεν πρόκειται να τα παρατήσουν εύκολα. Το πρώτο ημίχρονο έμεινε με τις δύο ομάδες να είναι στο 0-0. Οι Άγγλοι.. θεωρούσαν πως η πρόκριση είχε χαθεί, όμως… οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη.

Στο 62΄ο Όρσιτς έδωσε το προβάδισμα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ και… εκεί άρχισαν να αγχώνονται στην Τότεναμ! Τα λεπτά περνούσαν, με τους Κροάτες όμως να κάνουν ότι περνάει από τα χέρια τους για να στείλουν το ματς στην παράταση και το κατάφεραν.

Στο 83′ και πάλι ο Όρσιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ της κανονικής διάρκειας. Οι δύο ομάδες θα έπρεπε να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση και εκεί η Ντιναμό… έδειξε ψυχή.

Στο 106΄ ο Όρσιτς με το τρίτο του γκολ έγραψε το 3-0 και… ξέσπασαν όλοι σε έξαλλους πανηγυρισμούς! Οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά, όμως η Ντιναμό κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα και να πάρει μια ιστορική πρόκριση.