Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Μάντσεστερ Σίτι

O Γκουντογκάν χάρισε απλόχερα… πίκρα την Έβερτον (vid)

Ο συνήθης ύποπτος της φετινής Μάντσεστερ Σίτι, Ιλκάι Γκούντογκαν και ο πάντα επικίνδυνος Κέβιν Ντε Μπρούιν έφθασαν και με το παραπάνω στον Πεπ Γκουαρντιόλα.

Δύο γκολ στο φινάλε ήταν αρκετά για τη Μάντσεστερ Σίτι. Το τέρμα του Ιλκάι Γκουντογκάν στο 84′ έμελλε να ξεκλειδώσει την  Έβερτον και ο Ντε Μπρούιν να τη ρίξει στο… καναβάτσο. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα χάρις τα δύο τέρματα στο φινάλε πήρε τη νίκη και συνάμα τη πρόκριση για τα ημιτελικά του FA Cup.

Η Έβερτον προσπάθησε να πάει το παιχνίδι στην παράταση όμως οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να την αποφύγουν και τελικά τα κατάφεραν. Η Μάντσεστερ Σίτι προσπάθησε να επιτεθεί στο τελευταίο διάστημα του αγώνα και σε μια από τις μεγάλες τις ευκαιρίες μπόρεσε να βρει σκορ.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube;

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν διστακτικές. Κάρλο Αντσελότι και Πεπ Γκουαρντιόλα παρέταξαν τις ομάδες τους με πολλά γνώριμα πρόσωπα μη προχωρώντας σε εκτενές ροτέισον. Η Έβερτον προσπάθησε να περιορίσει τις επελάσεις των αντιπάλων της κλείνοντας τους χώρους στη μεσαία γραμμή.

Αυτό απέδωσε για μεγάλο χρονικό διάστημα ωστόσο από ένα σημείο και έπειτα τα «Ζαχαρωτά» έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Πεπ Γκουαρντιόλα ανέβασαν την απόδοσή τους. Μετά το 70′ οι γηπεδούχοι έδειχναν να κοιτούν περισσότερο το ρολόι περιμένοντας την παράταση.

Γκουντογκάν και Ντε Μπρούιν έβαλαν τη σφραγίδα τους

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν το έβαλε κάτω. Ο Γκουαρντιόλα έριξε στον αγωνιστικό χώρο φρέσκα πρόσωπα και αυτό του βγήκε σε καλό. Στο 84′ ο Γκούντογκαν πάτησε την αντίπαλη περιοχή κέρδισε το… ριμπάουντ και σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Με το 1-0 στη πλάτη η Έβερτον έπρεπε μέσα σε λίγα λεπτά να κυνηγήσει την ισοφάριση. Αυτό μοιραία έφερε πολλούς κενούς χώρους στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα μια από τις αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων κατέληξε στα δίχτυα. Ο Κέβιν Ντε Μπρούιν κέρδισε αμυντικούς και τερματοφύλακα και διαμόρφωσε με όμορφο σουτ το τελικό 0-2. Ένα αποτέλεσμα που φέρνει την ομάδα από το Μάντσεστερ στους «4» του FA Cup.