Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Primera División

Ατλέτικο σε λήθαργο – Την τιμώρησε η Σεβίλλη (vid)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν κατώτερη των περιστάσεων και δίκαια ηττήθηκε με 1-0 από τη Σεβίλλη για την 29η αγωνιστική της La Liga, βάζοντας φωτιά στο πρωτάθλημα.

Τον τελευταίο ενάμιση μήνα η Ατλέτικο Μαδρίτης έχει τάσεις αυτοκτονίας που λέει κι η Βίσση. Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας της La Liga ηττήθηκε με 1-0 από τη Σεβίλλη στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» για την 29η αγωνιστική. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Λοπετέγκι πλησίασε στο -8 τους «ροχιμπλάνκος».

Μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε μια φάση που θα συζητηθεί. Κι έχει να κάνει με το πέναλτι που κέρδισε η Σεβίλλη, μιας και ο Σαούλ ανέτρεψε τον Ιβάν Ράκιτιτς μέσα στην περιοχή. Οι παίκτες της Ατλέτικο διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά δεν συγκίνησαν τον διαιτητή ο οποίος συμβουλεύτηκε το VAR και έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Λούκας Οκάμπος όμως απέτυχε να σκοράρει, με τον Γιαν Όμπλακ να αποκρούει το πέναλτι. Δεύτερη συνεχόμενη φορά που δεν δέχεται γκολ από τα έντεκα βήματα ο Σλοβένος διεθνής τερματοφύλακας. Ομολογουμένως πάντως ήταν μια κακή εκτέλεση από τον Οκάμπος.

Η Σεβίλλη εν γένει ήταν αυτή που πίεσε περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά ούτε με τον Λουκ Ντε Γιονγκ ευτύχησε να μπει μπροστά στο σκορ. Με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς την επίτευξη κάποιου γκολ.

Βρήκε το γκολ η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη ήταν εκείνη η οποία και στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου μέρους έψαχνε περισσότερο το γκολ. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας. Αλλά βρήκε απέναντί της μια σκληροτράχηλη άμυνα. Όλα αυτά μέχρι το 70ό λεπτό. Καθώς ο Mάρκος Ακούνια έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τους γηπεδούχους με κεφαλιά έπειτα από ωραία ομαδική ενέργεια.

Η Ατλέτικο από την πλευρά της συνέχισε το νωθρό της τέμπο. Δεν μπορούσε να δημιουργήσει μια φάση της προκοπής στα καρέ των αντιπάλων της. Βέβαια ούτε κι η Σεβίλλη έκανε το τέλειο ματς, απλώς ήταν πιο αποτελεσματική εκεί που έπρεπε. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ατλέτικο πήγε να απειλήσει με μεθοδικότητα στην επίθεσή της. Όμως ο Μπόνο έκανε σωτήρια επέμβαση στην προσπάθεια του Κορέα κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.