Σοβάρεψαν τα πράγματα στη Λίβερπουλ: Έτοιμος για… τζίφρες ο Σλοτ!
Φέρντιναντ: «Άντρες… εναντίον αγοριών! Τους κατέστρεψε η Άρσεναλ…»
Μπαρτσελόνα: Οι πέντε «αστέρες» που δεν είναι προς πώληση!
Πρόεδρος La Liga: «Να είναι καλά το VAR! Μόνο έτσι δεν θα υπήρχε γκρίνια…»
Αρτέτα σε Ποτσετίνο: «Σε συμπαθώ πολύ! Έπρεπε να κερδίσεις όλα τα τελευταία ματς…» (vid)
Ακραία απόφαση της Μπαρτσελόνα – Πουλάει τον «ηγέτη» της… αλλά γκρινιάζει!
Μουνιαίν: «Μπιλμπάο, αγάπη μου αποχωρώ» – Αποχωρεί ο ηγέτης μετά από 15 χρόνια (vid)
Ο Ράκιτιτς αποκάλυψε τον… νέο σταθμό του Μόντριτς – «Έλα, σε περιμένω!»
Ο Μπαπέ κάνει εύκολη τη ζωή του Αντσελότι… και του Βινίσιους
Οι τρεις επικρατέστεροι για τη θέση του Πιόλι στον πάγκο της Μίλαν
H Λεβερκούζεν κάνει πλάκα σε όποιον θέλει τον Φλόριαν Βιρτζ
Λέμε για τον Μόντριτς αλλά η πάσα του Χούμελς δεν πρέπει να περάσει στα ψιλά (vid)
H Γιουνάιτεντ θέλει στόπερ και οι – δύο – επιλογές της βρίσκονται στη Serie A
«Πνίγηκε» στον ανταγωνισμό – Αποχωρεί με μεταγραφή το αστέρι της Ρεάλ
«Γροθιά» στους παίκτες της Τσέλσι το μήνυμα πιτσιρικά στις εξέδρες (pic)
Ισπανία

Κυπελλούχος Ισπανίας για το… 2020 η Σοσιεδάδ! (vid)

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έστω και με καθυστέρηση ενός χρόνου, κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας επικρατώντας με 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο χάρη σε γκολ του Οϊαρθάμπαλ.

Τριάντα τέσσερα χρόνια περίμενε η Ρεάλ Σοσιεδάδ για να σηκώσει ξανά το Κύπελλο Ισπανίας. Η ομάδα από το Σαν Σεμπαστιάν νίκησε με 1-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο και κατέκτησε το Copa Del Rey για την περσινή σεζόν. Λόγω Covid δεν είχε γίνει ποτέ ο τελικός στην ώρα του. Αλλά να αναφέρουμε ότι σε δυο Σάββατα θα διεξαχθεί ο τελικός για το 2021, με την Μπιλμπάο να έχει δεύτερη ευκαιρία αφού θα αναμετρηθεί με την Μπαρτσελόνα.

Στο στάδιο Καρτούχα της Σεβίλλης ο βάσκικος τελικός βάφτηκε στα χρώματα της Σοσιεδάδ. Το πρώτο ημίχρονο είναι από αυτά που… παρακαλάς να τελειώσει. Οι δυο ομάδες ήταν περισσότερο νευρικές παρά διατεθειμένες να παράγουν καλό ποδόσφαιρο Ή τουλάχιστον να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ. Από μία ευκαιρία εκατέρωθεν είχαμε να δούμε στα πρώτα 45 λεπτά του τελικού. Με το 0-0 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube;  Σοσιεδάδ

Πήρε κεφάλι η Σοσιεδάδ

Στο δεύτερο μέρος η ένταση κάπως αναζωπυρώθηκε με τη Σοσιεδάδ να ζητάει πέναλτι στο 47′. Ο διαιτητής, Χαβιέ Εστράδα ωστόσο δεν έδειξε κάτι αφού συμβουλεύτηκε και το VAR. Όμως, ήρθε η δικαίωση για τους Βάσκους, μιας και στο 59ο λεπτό ο Ινίγο Μαρτίνεθ ανέτρεψε τον Πόρτου στην περιοχή της Μπιλμπάο πριν σκοράρει. Ο ρέφερι έδειξε αμέσως πέναλτι. Έδειξε κόκκινη στον παίκτη των Βάσκων, αλλά είδε το VAR και την πήρε πίσω! Καθώς ο Πόρτου σύμφωνα με τον Εστράδα δεν ήταν σε προφανή θέση για γκολ…

Ο Μικέλ Οϊαρθάμπαλ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχυα για το 1-0. Νίκησε τον Ουνάι Σιμόν, τερματοφύλακα που είχε δεχτεί το πέναλτι κι από τον Τάσο Μπακασέτα στο πρόσφατο ματς της Εθνικής μας στην Ισπανία.

Περίπου ένα τέταρτο πριν τη λήξη, ο προπονητής της Μπιλμπάο, Μαρθελίνο έκανε δυο αλλαγές παίζοντάς τα όλα για όλα. Μήπως και μπορέσει να βελτιώσει κάτι, αλλάζοντας και το σύστημα σε 4-4-2. Αλλά η Μπιλμπάο ήταν εν γένει νωχελική και δεν απείλησε σοβαρά την εστία του Μερίνο.