Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Στον τελικό ο Ολυμπιακός, έκαναν το θαύμα τους τα «ερυθρόλευκα» πιτσιρίκια! (vids)
Αποκάλυψη Γκουαρντιόλα – «Ήθελε να φύγει! Εγώ φταίω, δεν του έδινα χρόνο…»
Αρτέτα: «Πάτε καλά; Βάζουμε τόσα γκολ και… λέτε πως έχουμε πρόβλημα»
Primera División

Δήλωση τίτλου της Μπαρτσελόνα – Ο Ντεμπελέ έβαλε φωτιά στην La Liga (vid)

Χάρη σε γκολ του Ντεμπελέ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η Μπαρτσελόνα κέρδισε τη Βαγιαδολίδ με 1-0 και έφτασε μία ανάσα από την κορυφή.

Στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της La Liga, η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε την Βαγιαδολίδ στο «Καμπ Νου». Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα κόντρα στη μαχητική Βαγιαδολίδ. Ωστόσο, ο Ουσμάν Ντεμπελέ πέτυχε ένα ένα γκολ από χρυσάφι δίνοντας τη νίκη με 1-0 στην ομάδα την Κούμαν έστω και στο τέλος.. Έτσι, η Μπάρτσα πλησίασε στο -1 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης και πάει με άλλη ψυχολογία στο κλάσικο της επόμενης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχα καμία διάθεση να κλειστούν πίσω και απείλησαν πρώτοι. Ειδικότερα, ο Κόντρο με κεφαλιά στο 9ο λεπτό σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Η Μπαρτσελόνα αναγνώρισε την προειδοποίηση και ανέβασε στροφές στα επόμενα λεπτά. Έτσι, άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερη μπάλα πιο κοντά στην αντίπαλη περιοχή. Η Βαγιαδολίδ έβγαινε μπροστά κάτι που βοηθούσε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ωστόσο, και οι 2 ομάδες έκαναν πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή, αφήνοντας ανολοκλήρωτες πολλές προσπάθειές τους.

Η φιλοξενούμενη ομάδα αμυνόταν σθεναρά και κρατούσε τη Μπάρτσα μακριά από την εστία του Μασίπ. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Κούμαν αύξησε την πίεση της και άγγιξε το 1-0 με το σουτ του Πέδρι στο 45ο λεπτί. Ωστόσο, ο Μασίπ με τη βοήθεια του δοκαριού του απέτρεψε το γκολ.

Ο Ντεμπελέ πέτυχε ένα γκολ από χρυσάφι

Στο 2ο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε την καλύτερη της ευκαιρία. Ειδικότερα, στο 58΄ βρήκε ανοιχτούς χώρους αλλά τόσο ο Ντεμπελέ όσο και ο Γκριζμάν σε 2ο χρόνο δε μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Κούμαν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Τρινκάο, Αραούχο και Μπρέθγουειτ μετά από 1 ώρα παιχνιδιού για να φρεσκάρει την ομάδα του. Οι «μπλαουγκράνα» είχαν πια κλείσει στα καρέ της την Βαγιαδολίδ αλλά χωρίς να απειλούν ιδιαίτερα. Το ενδιαφέρον του παιχνιδιού αυξήθηκε ακόμα περισσότερο μετά την αυστηρή αποβολή του Όσκαρ Πλάνο για άσχημο μαρκάρισμα στον Ουσμάν Ντεμπελέ.

Το μαχητικό πνεύμα της Βαγιαδολίδ ήταν άξιοθαύμαστο και απαραίτητο μετά το αριθμητικό μειονέκτημα. Ωστόσο, ούτε αυτό δεν ήταν αρκετό για να εμποδίσει τον Ουσμάν Ντεμπελέ από το να πετύχει ένα χρυσό γκολ . Ειδικότερα, στο 89ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ντε Γιονγκ, ο Γάλλος κέρδισε τη δεύτερη μπάλα και χωρίς να το σκεφτεί έγραψε το 1-0.

Αυτό ήταν και το νικητήριο γκολ, καθώς δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος.