Γιουβέντους: Η νίκη στη δίκη του Ρονάλντο… σώζει τον Αλέγκρι!
Αρτέτα: «Καλό το ότι μείωσαν τους αγώνες του Κυπέλλου»!
Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Μπαρτσελόνα

Μέσι: «Ήθελε να μου δώσει κάρτα για να χάσω τη Ρεάλ»

Έξαλλος ήταν ο Μέσι μετά τη λήξη του χθεσινού αγώνα της Μπαρτσελόνα με τη Βαγιαδολίδ, καθώς ισχυρίζεται ότι ο διαιτητής ήθελε να του δώσει κίτρινη κάρτα.

Η Μπαρτσελόνα βγήκε νικήτρια αν και ίδρωσε στη χθεσινή αναμέτρηση με τη Βαγιαδολίδ (1-0). Έστω και δύσκολα με γκολ στο 90′ από τον Ντεμπελέ, πήρε το τρίποντο και πλησίασε την Ατλέτικο Μαδρίτης στον έναν βαθμό. Πέραν τούτου, ο Λιονέλ Μέσι εμφανίστηκε νευριασμένος μετά το τέλος του αγώνα.

Ο Αργεντινός άσος γνώριζε πως εάν δεχθεί κίτρινη κάρτα, θα έχανε το clasico του ερχόμενου Σαββάτου. Στις 10 του μήνα η Μπάρτσα θα δοκιμαστεί στη Μαδρίτη, απέναντι στη Ρεάλ, για την 30ή αγωνιστική της LaLiga. Σύμφωνα με τα όσα αναφέρει σήμερα η ισπανική εφημερίδα “Mundo Deportivo”, ο Μέσι ισχυρίστηκε κάτι παράξενο.

Ειδικότερα, στο ημίχρονο, οι τηλεοπτικές κάμερες «έπιασαν» τη συνομιλία του Μέσι με τον παράγοντα της Μπαρτσελόνα, Τσάρλες Ναβάλ. Εκεί ο Αργεντινός μίλησε, για τον διαιτητή του αγώνα, Χάιμε Λάτρε. «Ήθελε να μου δείξει κίτρινη κάρτα … είναι απίστευτο», είπε  ο Μέσι στο Ναβάλ στον δρόμο προς τα αποδυτήρια, μετά το σφύριγμα του διαιτητή για το ημίχρονο.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube;  Μέσι

Είχε δόλο ο διαιτητής για τον Μέσι;

Στο πρώτο ημίχρονο του ματς με τη Βαγιαδολίδ, ο διαιτητής αγνόησε μερικά μαρκαρίσματα στον Μέσι. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν στο όριο του φάουλ, με τον Αργεντινό να «φορτώνει νεύρα» από νωρίς. Επίσης, όσο περνούσε ο χρόνος και η Μπαρτσελόνα δεν σκόραρε, τόσο το άγχος αυξανόταν στους παίκτες και περισσότερο στον αρχηγό των «μπλαουγκράνα».

Ίσως να θεωρεί ο ίδιος πως ο ρέφερι δεν σφύριζε τα φάουλ για να τον προκαλέσει να διαμαρτυρηθεί. Και ως εκ τούτου να δεχτεί κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να χάσει το μεγάλο ισπανικό ντέρμπι του επόμενου Σαββάτου. Ποιος ξέρει… Πάντως η Ρεάλ μάλλον έβλεπε εναγωνίως το παιχνίδι και πιστεύει πως αντιθέτως έγιναν ορισμένα λάθη που ευνόησαν την Μπαρτσελόνα.