Ένας (τυχερός) παίκτης έζησε από κοντά και τις δυο ιστορικές προκρίσεις του Ολυμπιακού σε λίγες ώρες! (vid)
Δεν έμεινε τυχαία όρθιος ο Λούνιν στο πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (pic)
Σίνα: «Σκέφτηκα να ρωτήσω τον Τζολάκη πώς το έκανε, το χαρτάκι με βοήθησε» (vids)
Η «Equipe» διαφωνεί με τη Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν θέλει Γιουνάιτεντ»!
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Champions League

Στη Σίτι το προβάδισμα, στην Ντόρτμουντ η ελπίδα!(vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι αγχώθηκε στο γκολ του Ρόις αλλά ο Φιλ Φόντεν έβαλε μπροστά ξανά την ομάδα του στο τέλος και της έδωσε προβάδισμα.

Με προβάδισμα πρόκρισης έφυγε από το Έτιχαντ η Μάντσεστερ Σίτι αφού κέρδισε 2-1 την Ντόρτμουντ με γκολ του Φόντεν στο τέλος της αναμέτρησης. Οι Πολίτες ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και παρότι αγχώθηκε μετά το γκολ του Ρόις, το άγχος κράτησε μόλις για λίγα λεπτά, μέχρι ο Φόντεν να τη βάλει μπροστά στο σκορ και πάλι και να της δώσει προβάδισμα για μία θέση στην τετράδα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουρντιόλα έπαιξε με τη φωτιά αλλά το πλήρωσε μόνο εν μέρει. Η Σίτι ήταν αρκετά καλύτερη στο παιχνίδι και είχε και το προβάδισμα για πολύ ώρα. Διατηρούσε τον έλεγχο και είχε τις ευκαιρίες. Δεν μπορούσε να βρει γκολ όμως και τελικά το πλήρωσε. Όχι όμως ακριβά, αφού ο Φόντεν την κατάλληλη στιγμή έδωσε τη λύση και τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Θες να βλέπεις τον Βασιλιά ακόμα και… στον ύπνο σου; Τότε δεν έχεις να κάνεις τίποτα άλλο από το να κάνεις subscribe στο κανάλι μας στο YouTube. Στη Σίτι το προβάδισμα, στην Ντόρτμουντ η ελπίδα!(vid)

Το ματς είχε ρυθμό από την αρχή του, με τη Σίτι να παίρνει σχεδόν αμέσως τον έλεγχο. Πήρε την μπάλα στα πόδια της και προσπάθησε να καθορίσει το ματς. Στο 19΄, οι Πολίτες εκμεταλλεύτηκαν το λάθος στο κέντρο και με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε που τα έκανε όλα άνοιξε το σκορ. Μετά το γκολ, η Σίτι πήρε τελείως τον έλεγχο του παιχνιδιού και δεν άφησε σχεδόν κανένα περιθώριο στην Ντόρτμουντ για να κάνει παιχνίδι. Το 1-0 πήγε εύκολα μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και το ματς έμοιαζε περισσότερο με μία συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Στο 49΄όμως ο Χάαλαντ έχασε τεράστια ευκαιρία. Ξεχύθηκε στην αντεπίθεση και αφού κατάπιε τον αντίπαλο αμυντικό βρέθηκε απέναντι από τον Έντερσον. Εκεί έχασε την ισορροπία του και δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά. Μετά την ευκαιρία αυτή, το ματς συνέχισε ακριβώς στο ίδιο πλαίδιο. Ο Φόντεν έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 και ο Ρόις κατάφερε να πιάσει στον ύπνο τη Σίτι και να ισοφαρίσει με μία μόνο στιγμή.

Τα πανηγύρια από την πλευρά της Ντόρτμουντ δεν κράτησε πολύ, αφού οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα γκολ. Ο Γκιουντογάν με ψυχραιμία πάσαρε στον Φόντεν και αυτός δεν αστόχησε ξανά για το 2-1.