Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Παρί Σεν Ζερμέν

«Τρέμει» η Παρί, συνεχίζει ακάθεκτη για τον τίτλο η Λιλ! (vid)

Μεγάλη νίκη για την Λιλ που έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Μετς... και πλέον είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του γαλλικού πρωταθλήματος!

Η Λιλ πέτυχε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Μετς και πλέον βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όντας στο +6 από την Παρί Σεν Ζερμέν που έχει όμως ματς λιγότερο. Πάντως η Λιλ δείχνει αποφασισμένη να σπάσει την “αυτοκρατορία” των Παριζιάνων…

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Μετς ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά και στο 17΄κέρδισε πέναλτι. Όμως ο Λέια δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σπαταλώντας μια τεράστια ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του!

Το πρώτο ημίχρονο δεν… ήταν και το καλύτερο για τους φιλοξενούμενος, που είχαν “δεύτερο” ρόλο στην αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες όμως πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι παίκτες της Λιλ μπήκαν αποφασισμένοι για να πάρουν αυτό το σημαντικό τρίποντο! Στο 60΄ο Ρενάτο Σάντσες συνεργάστηκε άψογα με τον Μπουράκ Γιλμάζ, με τον Τούρκο επιθετικό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 με ένα απίθανο σουτ!

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, όμως η Λιλ δεν κινδύνεψε και κατάφερε να κρατήσει αυτήν την νίκη μέχρι το τέλος! Μάλιστα ο Σελίκ στο 89′ κατάφερε να σφραγίσει το τρίποντο για την ομάδα του γράφοντας το τελικό 2-0!

Πλέον η Λιλ φαντάζει πως είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, ενώ μένουν 6 αγωνιστικές για να λήξει το πρωτάθλημα! Στην επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Γκαλτιέ θα αντιμετωπίσει την Μονπελιά εντός έδρας!