Μόντριτς: «Δεν υπάρχει καλύτερη ομάδα από τη Ρεάλ Μαδρίτης»
Επίσημο: Με ελληνικό παρελθόν ο νέος τεχνικός της Λάτσιο του Μανδά (pic)
Μπάγερν: Οι 4+1 πιθανοί προορισμοί του φευγάτου Κίμιχ!
Πρόεδρος Φενέρμπαχτσε: «Ας πέσουμε κατηγορία αν χρειαστεί»! (vid)
Άρσεναλ: Σημαντική απουσία ενόψει του ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι!
Τσέλσι: Ο Στέρλινγκ αγνοεί τα χρήματα και δεν το… κουνάει από το Λονδίνο!
Μπρούνο Φερνάντες: «Αυτός ο κανόνας πρέπει να εξαφανιστεί»!

«Βασιλικό» μπλόκο στο Άνφιλντ – Στους «4» η Ρεάλ! (vid)

Στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ προκρίθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, μιας και ο δεύτερος προημιτελικός απέναντι στη Λίβερπουλ έληξε 0-0 στο «Άνφιλντ».

Η Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε να παίξει άμυνα και το έκανε. Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν διαχειρίστηκαν άριστα το υπέρ τους 3-1 από το πρώτο ματς. Και δεν άφησαν περιθώρια στη Λίβερπουλ να ελπίζει για την πρόκριση.

Η Λίβερπουλ μπήκε πραγματικά με το «μαχαίρι στα δόντια». Ήθελε από την αρχή να επιβάλλει τον ρυθμό της, πράγμα που κατάφερε. Αλλά δεν ευτύχησε να σκοράρει μολονότι είχε μοναδικές ευκαιρίες. Η πρώτη καταγράφηκε στο τρίτο λεπτό του ματς. Ο Σαλάχ βρέθηκε φάτσα με τον Κουρτουά, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά, με τον Βέλγο τερματοφύλακα να αποκρούει.

Πριν το πρώτο τέταρτο και συγκεκριμένα στο 11′ ο Μίλνερ απείλησε τη μαδριλένικη εστία. Αλλά ξανά ο Τιμπό Κουρτουά έδειξε την κλάση του και είπε όχι στη Λίβερπουλ. Εν γένει από άποψη κατοχής τα πράγματα ήταν μοιρασμένα για τις δυο ομάδες. Με τη Ρεάλ να είναι πιο ήρεμη λόγω του σκορ του πρώτου αγώνα.

Στο 41ο λεπτό ξανά ο Σαλάχ βρέθηκε κοντά στο γκολ. Όμως το σουτ που επιχείρησε πήγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ρεάλ Μαδρίτης. Ούτε ο Τζίνι Βαϊνάλντουμ κατάφερε να ανοίξει το σκορ ένα λεπτό αργότερα, με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Θες να βλέπεις τον Βασιλιά ακόμα και… στον ύπνο σου; Τότε δεν έχεις να κάνεις τίποτα άλλο από το να κάνεις subscribe στο κανάλι μας στο YouTube

Στείρο το ματς, στους «4» η Ρεάλ

Η πρώτη κλασική ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου άνηκε στη Λίβερπουλ. Οι κόκκινοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν το 1-0 με τον Φιρμίνο, αλλά ξανά ο Κουρτουά κράτησε το μηδέν για τη Ρεάλ. Η ομάδα της Μαδρίτης προσπάθησε κόντρα στη ροή του ματς να τελειώσει την πρόκριση, αλλά ο Βινίσιους δεν έγινε τόσο επικίνδυνος στη φάση του 66ου λεπτού. Μακριά από τον εαυτό που παρουσίασε στο πρώτο ματς ο νεαρός εξτρέμ…

Mεγάλη ευκαιρία απώλεσε στο ογδοηκοστό λεπτό ο Καρίμ Μπενζεμά ο οποίος έκανε σκαστή κεφαλιά. Με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ. Όπως και να είχε, η Λίβερπουλ δεν είχε άλλα περιθώρια και το 0-0 ήταν το τελικό σκορ στο παιχνίδι.