Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Τότεναμ

Το θρίλερ έληξε ισόπαλο και με διπλή χασούρα (vid)

Τότεναμ και Έβερτον αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Γκούντισον Πάρκ» με το τρένο του Τσάμπιονς Λιγκ να απομακρύνεται περισσότερο και για τις δύο.

Στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Έβερτον φιλοξένησε στο «Γκούντισον Πάρκ» την Τότεναμ. Οι 2 ομάδες μας προσέφεραν εξαιρετικό θέαμα αλλά οι ίδιες έφυγαν με πικρία, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Η Έβερτον πήγε στους 49 βαθμούς και η Τότεναμ στους 50 και το κυνήγι της τετράδας μοιάζει ένας στόχος που δυσκολεύει ακόμα περισσότερο. Θυμίζουμε ότι η 4η Γουέστ Χαμ έχει 55 βαθμούς.

Στο πρώτο 15λεπτο καμία ομάδα δεν είχε την υπεροχή με το πρέσινγκ και από τις 2 πλευρές να δυσκολεύει τη δημιουργία.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα άνηκε στην Έβερτον. Στο 22, ο Χάμες διέσπασε την αντίπαλη άμυνα με κάθετη πάσα αλλά το πλασέ του Ριτσάρλισον εξουδετέρωσε ο Γιορίς.

Η Τότεναμ έμοιαζε να μην βρίσκεται σε καλή μέρα. Ωστόσο, στην πρώτη της καλή στιγμή σκόραρε. Μετά τη σέντρα του Εντομπελέ, ο Κιν δεν έδιωξε καλά και ο Κέιν άψογο κοντρόλ και τελείωμα έγραψε το 1-0. Αυτό ήταν το 20ο φετινό του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Έβερτον έφερε γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα. Ειδικότερα, στο 31ο λεπτό, ο Ριτσάρλισον κέρδισε αυστηρό πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σίγουρτσον, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1. Η ομάδα του Μουρίνιο είχε χάσει τη συγκέντρωσή της και έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο Χάμες Ροντρίγκεζ, μάλιστα, έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-1 στο 39ο λεπτό.

Το δράμα δεν είχε νικητή

Οι «πετεινοί» μπήκαν καλύτερα στο 2ο ημίχρονο και απείλησαν με τον Σον στο 51ο λεπτό. Πέντε λεπτά αργότερα, η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι μετά την κεφαλιά του Αλντερβέιρλεντ.

Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα, τα «ζαχαρωτά» πήραν το προβάδισμα. Ειδικότερα, μετά από εξαιρετικό συνδυασμό του Κόουλμαν με τον Ριτσάρλισον, ο πρώτος γύρισε προς τον Σίγουρτσον, ο οποίος με έξοχο πλασέ έκανε το 2-1.

Η Τότεναμ δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει αλλά έμενε ζωντανή από τα λάθη της Έβερτον. Αυτή τη φορά ο Κιν δε συνεννοήθηκε με τον Χολγκέιτ, με αποτέλεσμα η μπάλα να στρωθεί στον Κέιν. Ο Άγγλος για μία ακόμη φορά δεν συγχώρησε και ισοφάρισε σε 2-2. Ο Άγγλος φορ λίγο έλειψε να πετύχει και το 3-2 στο 71΄ αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο τέλος του αγώνα και οι 2 ομάδες κυνήγαγαν το τρίποντο. Η Έβερτον έφτασε πολύ κοντά αλλά ο Ριτσάρλισον αστόχησε υπό ευνοϊκές συνθήκες αστόχησε. Έτσι, το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2.